| ILoveCats24 a întrebat:

TPU! As dori sa imi cumpar un câine pug, dar am nevoie despre niște păreri. As prefera un câine nu foarte energic, care poate fi cât de cât dresat si foarte înțelegător cu copiii.

Răspuns Câştigător
| aj3k16lm a răspuns:

Cainii mops se potrivesc descrierii tale, insa sunt destul de micuti, iar asta nu se recomanda in functie de varsta copilului tau, deoarece il pot rani. Pe placul copiilor, ar putea fi un Saint Bernard. Important e sa tii cont de doua lucruri: femelele sunt intotdeauna mai familiste, si iti spun asta pentru cand vei lua o decizie. Iar sterilizarea/castrarea reduce energia cainilor, si ii face mai docili. Si eu, sunt contrar ideii, insa am fost nevoit sa o adopt cu puiutul meu de husky (are 10 luni, castrarea e recomandata pana intr-un an) datorita copilului meu de doi ani, care ii sta pe cap toata ziua.

| Andreea213 a răspuns (pentru aj3k16lm):

Sunt de aceeasi parere cu tine.

| ILoveCats24 explică (pentru aj3k16lm):

Multumesc mult pentru opinie!

4 răspunsuri:
| Jo17 a răspuns:

Ia un retriever auriu sau labrador, sunt foarte potriviti pentru copii, nu sunt foarte energici si sunt blanzi happy

| Mastirius99 a răspuns:

Dupa mine, cel mai atent, bland si pritector al copiilor este Dog german (marele danez)
Fiul meu creste de la 3 ani cu ei si nu am avut niciodata probleme.
Cu persoanele straine e rau, dar cu cei "de acasa" e foarte bland si protector.
Mentionez ca este un caine de talie mare, si foarte usor dresabil.