| Ana_Tornean_1990 a întrebat:

Buna TPU, as vrea sa imi iau un arc de vanatoare doar ca nu stiu care ar fi potrivit avand in vedere ca sunt incepatoare.Am gasit diferite modele si site-uri, dar nu stiu spre ce sa ma indrept.Ma puteti ajuta cu vreun sfat?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru arme de vanatoare (inclusiv arcuri) ai nevoie de permis port-arma, deci trebuie sa dai si examen.
Iti recomand sa te antrenezi sportiv, in cadrul unei asociatii de specialitate.

| Ana_Tornean_1990 explică (pentru Bula):

Multumesc pentru raspuns

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te crezi Robin of Locksley? Arcurile sunt doar pentru amuzament sau competitie.

| sierra1 a răspuns:

Până să te decizi, vezi aici:

https://www.petitieonline.com/legalizarea_vanatorii_cu_arcul_in_romania

apoi dacă ai bani, uite aici ce frumusețe:

https://www.emag.ro/......DRYVDDMBM/

dar ca o curiozitate: ți-ai luat motocicleta aia?

https://www.tpu.ro/......n-ktm-125/

| Ana_Tornean_1990 explică (pentru sierra1):

Da,mi am luat o honda crf 150 laughing am si canal de yt big grin

| Ana_Tornean_1990 explică (pentru sierra1):

Nu vreau sa vanez cu el, vreau doar sa trag la tinta si sa ma antrenez big grin

| sierra1 a răspuns (pentru Ana_Tornean_1990):

Like!

| Wr3nch a răspuns (pentru Ana_Tornean_1990):

Daca vrei doar sa tragi la tinta ia un arc de tir. Si Bula a uitat sa citeasca ca din 2011 arcurile sunt incadrate la categoria E, unde nu iti trebuie permis.

| Bula a răspuns (pentru Wr3nch):

Depinde de tipul arcului. Cele de vanatoare sunt considerate arme (ucigatoare).
Doar arcurile sportive (si cele de jucarie) sunt exceptate de permis.

| Hsls a răspuns:

Vrei sa ucizi ființe nevinovate?

| Ana_Tornean_1990 explică (pentru Hsls):

Nu,vreau doar sa ma antrenez cu el