| wpAbby a întrebat:

Aseară hamsterul meu a scăpat prin casa deoarece mai de mult mama i-a daramat cușcă din greseala și i s-a rupt o bara (are colivie), ce medotalitati pot folosi pentru al găsi? Va rog repedeee

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Nu te panica, lasă-l să se plimbe cât vrea, va ieși singur peste câteva ore (numai fii atent pe unde mergi, ca să nu-l calci)! Și cumpără-i neapărat o rotiță și o minge pentru plimbări, dacă încă nu are, pentru că este un animăluț foarte activ și să stea într-o cușcă pitică zi și noapte fără prea multe activități e un chin pentru el. Și lasă-l să se plimbe și fără minge prin casă, preferabil în camere fără zone inaccesibile, unde să nu-l poți vedea! Va fi fericit să alerge în voie și să exploreze (cușca o poți lăsa deschisă pe jos, cu o scară improvizată atașată, ca să intre singur în ea, când îi e foame). Numai, repet, ai grijă pe unde calci, ca să nu se sfârșească toată treaba în vreun accident nefericit!

| wpAbby explică (pentru NOname):

Bună! L am gasit,i s-a făcut sete și a venit sa se plimbe pe lângă cușcă, în legătură cu rotita,am una, dar nu se da pe ea, și mingea este o idee buna, astăzi ma voi duce pe la petshop sa ii iau o mingiuța, mersi frumos!

| wpAbby explică (pentru NOname):

L am gasit! I s-a făcut sete și a venit pe lângă cușcă! Pe rotita nu se da și nici nu s-a dat, iar mingiuța de plimbări trebuie legata de el sau ce?

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

E hamster pitic sau Sirian, adică ceva mai mare? Dacă e mărișor, e posibil ca rotița, pe care i-ai montat-o, să-i fie prea mică, incomodă. Trebuie să-i iei una cât de mare găsești, ceva gen:

http://bit.ly/2hE9Reh

Iar mingiuțe, bile, globuri, se găsesc și ele pe mărimi (mici pentru pitici și mari pentru pitici și restul). Arată cam așa:

http://bit.ly/2zQARBH

Se procedează în felul următor. Iei o minge, o deschizi, o apropii încet de hamster, când e treaz și curios, îl lași să o miroase și să urce în ea, apoi o închizi (lipind capacul cu scotch pentru siguranță) și îi dai drumul prin casă, la început câteva zeci de minute, iar în timp îți va cere și câteva ore, fără să se mai sature de plimbări (dacă e un hamster pitic, cel puțin, cei pitici fiind mult mai activi și plini de energie pe timp de noapte, unii și ziua).
Dacă hamsterul, pe care îl ai în grijă, e mai somnorici, cum sunt Sirienii deseori, asta e, nu-l forța, nu-l scoate la activități, care nu-i fac plăcere (gen mozolit în brațe) și în nici un caz nu-l trezi din somn, hamsterii urăsc asta! Iubește-l mai mult cu ochii și ia-l în brațe doar când ți-o cere (urcând în 2 lăbuțe, cățărându-se, căutând atenție) și nu forțat, ci apropiind încet de el mâna, lăsându-l să o miroase și să urce singur în palma ta (dacă nu se întâmplă din prima, nu dispera, lasă-l să se acomodeze și să prindă încredere în tine, ceea ce va ține de felul, în care îl vei trata în general). În orice caz, indiferent dacă e hiper activ sau mai retras de fel, are nevoie de minge pentru plimbări și explorări. Hamsterii iubesc genul acesta de activități și nu există riscul să fie călcați sau răniți de un alt animal (un alt hamster, o pisică, un câine...), ceea ce e bine.

| wpAbby explică (pentru NOname):

Al meu este sirian! Doarme pe timp de zi și pe timp de noapte roade gratiile (cred ca vrea afara), dar și pe timp de zi, de exemplu acum voia joaca.Mersi tare mult!

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

Nu e bine, dacă roade gratiile. Înseamnă că e stresat, plictisit, nefericit. Cu atât mai repede încearcă să pui sfaturile mele în aplicare!

Iar apropo de mâncare, dă-i și fructe (mere, pere), și legume (castraveți, varză, cartofi fierți, sfeclă roșie, morcovi, toate pot fi și fierte), și verdeață (salata verde, frunze de păpădie și alte ierburi comestibile), și diverse terciuri din crupe, și legume din supe și ciorbe, aproape tot ce mănânci tu, poți să-i dai puțin și lui, numai să nu fie prea sărat, picant sau dulce. Astfel va avea nevoie de toate vitaminele necesare și va fi ceva mai mulțumit.

Iar când îi cumperi mingiuța (cu cât mai repede, cu atât mai bine), ca să nu se plictisească toată noaptea, înainte să te culci îl poți pune în minge, iar următorul care se trezește să meargă la toaletă (tu, mama, oricine) îl poate pune la loc. Astfel își va consuma o parte din energie și nu va fi nevoit să roadă gratiile.

| wpAbby explică (pentru NOname):

Am sa ma grăbesc.Mai ai și alte sfaturi? M am jucat cu el aproape toată ziua pana când mi-a adormit în mâini ❤II dau fructe și legume (fructe :mere legume:castraveți, morgolios, salata de varza)Și dacă mai ai sfaturi le aștept cu drag

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

Da, mai am sfaturi. Cum am mai spus, nu îi place să fie mozolit și să nu fie lăsat să doarmă, atunci când organismul îi cere, adică ziua (este un animal nocturn), așa că renunță la jucatul cu el aproape toată ziua, până când îți adorme în mâini, pentru că nu e o jucărie și nici nu e vreun criminal, ca să merite să fie chinuit, până pică din picioare de epuizare. Iubește-l cu ochii, cu acordarea grijei, nu sufocându-l cu atențiile tale, care nu reprezintă o plăcere pentru el, ci o pedeapsă.

Plus, să-i faci neapărat o căsuță (poate fi o cutie din carton învelită în scotch, cu o gaură decupată cu un cuțit), pentru că îi place să se ascundă în spații mici și întunecate, pe care să le mai și roadă, și în care să petreacă marea majoritatea timpului (dormind); și să-i pui și o cutie (poate fi de plastic) cu nisip, în care să-și facă nevoile (și băiță ocazional, cât nisipul e uscat). Iar cușca în sine să nu o ții lângă o sursă de lumină directă (cum ar fi o masă lângă geam), pentru că hamsterii sunt deranjați de lumină puternică; și să ai grijă să nu stea nici în frig, curent, pentru că micuțul poate răci foarte ușor.

Pe scurt, asigură-i hrană, apă, un spațiu prielnic pentru un trai confortabil, o gamă de activități la alegere și multă, multă libertate și liniște (nu la modul să vorbești mereu în șoaptă - deși n-ar strica -, ci la modul să-l lași în lumișoara lui să facă ce și când vrea, să nu-l deranjezi)!
Succes (amândurora)!

| relian a răspuns (pentru NOname):

Roade gratiile, adevarat cai stresat, cauta pereche, poti sai dai si miere el cauta femela sau barbat depinde ce este.Si eu cred cai face bine daca se joaca cu el sau ea si il oboseste,asa se baga la somn si uita de cel doare laughing Sfatu meu, nu mai chinuiti animalele frate, sa va vad si eu pe voi fara pereche tinuti in custi cum var sta, si cum v-ati simti laughing.Tu daca simti nevoia sa faci sex ce faci? Cauti un barbat normal, asa si un animal, ala roade tot cauta sa gaseasca cel mana din interior laughing

| wpAbby explică (pentru NOname):

Mulțumesc! Astăzi ma duc sa ii cumpăr mingiuta, sper ca se va juca cu ea.Are o căsuța de plastic destul de încăpătoare! Mulțumesc.

| wpAbby explică (pentru relian):

Nu vreau sa fiu rău, dar sti despre hamsterii sirieni? Sunt solitari, adică trebuie sa trăiască singuri.

| wpAbby explică (pentru NOname):

Dar mai am o întrebare. Daca el nu se dădea pe rotita, mai merita mingiuta? S ar putea sa nu se fi dat în rotita din cauza ca era prea mica?

| relian a răspuns (pentru wpAbby):

Serios? Atunci cum crezi ca se inmultesc, cad asa singuri din cer?laughing Deci dupa tine femelele nu fac pui, masculi nu se imperecheaza, totu vinde probabil de la Dzeu, las cai bine si asa dai inainte ca spui numa de bine laughing

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

În mingiuța nu are cum să nu se dea (numai e musai să-i iei una mare, nu pitică). Cât timp se plimbă, dă din picioare, mingea va fi în mișcare cu tot, cu el. Când va obosi, va sta pe loc și e semn, că e cazul să-l pui la loc.
Iar roata da, este foarte posibil că îi este mică sau nu e comodă de fel (depinde de design). Ai posibilitate să faci poze la cușcă, toate accesoriile din ea și la hamster, ca să le postezi aici, să-ți pot spune mai multe?

| wpAbby explică (pentru NOname):

Sigur.dar cum le pot posta?

| wpAbby explică (pentru relian):

Nu am zis ca nu se înmulțesc, am spus ca ei stau singuri.

| wpAbby explică (pentru NOname):

Sigur,dar cum le pot posta?

| wpAbby explică (pentru NOname):

Hamsterul:https://imgur.com/a/7QP4O

| wpAbby explică (pentru NOname):

Cusca:https://imgur.com/a/pjnFx Mai ai nevoie si de alte poze?

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

Văd că te-ai descurcat.

Hamsterul e super simpatic. Cușca e cam mică, dar acceptabilă. Dar nu văd roata. Ai dat-o jos? Fă-i și ei o poză, să-ți pot spune dacă ai nevoie de una mai mare și unde e bine să o montezi (poate poziția în care era montată nu era prea accesibilă pentru hamster). Monteaz-o unde era înainte și fă-i o poză, te rog.

| wpAbby explică (pentru NOname):

Rotita i am dat-o jos din cauza ca era c am mica cred, i-o voi pune la loc

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

Nu pot să-mi dau seama așa cât e de mare. Îi poți face poza lângă cușca, hamster, ceva?

| wpAbby explică (pentru NOname):

Ok!

| wpAbby explică (pentru NOname):

Https://imgur.com/a/lImt3 este mai ok?
A da, si imi pare rau dar nu am putut astazi sa ii iau bila, parintii mei mi au promis ca maine, cand ma intorc de la antrenament, intram la kaufland sa ii iau bila.

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

E bine și mâine. Iar dacă tot te duci la cumpărături, poți să-i iei și o roată mai mare (cea pe care o ai e medie). Să-mi povestești și arăți mâine ce ai luat și ce părere are hamsterul despre noile lui jucării (ar trebui să-i placă).

| wpAbby explică (pentru NOname):

Ii voi cumpăra și rotita, am văzut unele mari care i se potrivesc cred, dar nu știu dacă are mingiuta, magazinul de acolo e Animax

| wpAbby explică (pentru NOname):

Te țin la curent! În kaufland-ul la care merg este "Animax", crezi ca are bila?

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

Nu știu, dar în mod normal ar trebui să aibă. Dacă nu, mai încearcă și în alte magazine și în piață!

| wpAbby explică (pentru NOname):

Eu când am mai fost nu le am văzut, probabil ca erau în spate, ma duc mâine la 20:30 la kaufland

| wpAbby explică (pentru NOname):

Bună din nou! I am cumpărat bila și l am pus în ea!

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

Și, îi place? Sau încă n-a prins gustul?
Să faci și poze, dacă poți.

Pentru început nu-l lăsa în bilă mai mult de 15 minute, să nu fie panicat că nu i se va da drumul. Iar din bilă pune-l direct în mediul lui familiar, cu căsuță și mâncare, să se simtă în siguranță!

| wpAbby explică (pentru NOname):

II place, se plimba de colo colo, il mai las 5 min. si dupa am sa l bag inapoi in cusca.Trimit imediat poze!

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

happy Mă bucur.

Mâine îl poți lăsa puțin mai mult, iar cam într-o săptămână îl poți lăsa până obosește, adică până stă pe loc. Va mânca după treaba asta cu poftă și va dormi foarte bine.

| wpAbby explică (pentru NOname):

L am bagat in cusca! De obicei el se trezeste de dimineata, sta jumatate de ora treaz (rozand cusca). Maine de dimineata am sa l mai bag, sa nu mai roada big grin

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

Drăguț! Na, plimbare plăcută și o seară frumoasă...amândurora! happy

| wpAbby explică (pentru NOname):

Mulțumesc, la fel! Dacă mai ai și alte sfaturi le aștept!

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

Dacă le respecți pe cele, pe care ți le-am dat deja, e suficient.
Poți să-mi mai scrii, când ai întrebări.

| wpAbby explică (pentru NOname):

Bună! Nu mai am nevoie de sfaturi laughing Voiam sa te întreb ceva, sa iti povestesc, când mi am luat hamsterul scria acolo hamster siberian iar acum, când m-am dus sa ma uit scriza hamster pitic siberian, este o diferenta intre ei?(Un prieten m-a rugat sa te întreb asta)

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

Dacă te referi la hamsterul din poza, pe care ai postat-o, nu e "Pitic Siberian" sau "Siberian" (e cam tot aia, un fel de prescurate), ci "Sirian".

Eu una, am în grijă dragalașenii din ambele rase, așa că m-am documentat despre fiecare, ca să le pot oferi condiții optime.

| wpAbby explică (pentru NOname):

Ok,mersi,voiam sa îmi mai cumpăr unul, dar aștept este, nu se poate.mersi frumos

| wpAbby explică (pentru NOname):

Bună! I-am cumpărat rotita mai mare ca cea de atunci și se da pe ea!

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

E foarte bine că se dă, mă bucur.

| wpAbby explică (pentru NOname):

Chiar dacă ocupa c-am mult spațiu, este ok.Pe viitor am sa ii iau una mai mare. când se da face zgomot dar eu îl țin în balcon și nu se aude.este destul de ok, voiam sa ii schimb căsuța, ca și ea ocupa ceva spațiu, și sa ii iau gen un cubuleț, este ok? ma gândeam ca el este obișnuit în ea, și dacă i-o schimb cred ca o sa fie agitat pe moment, nu?

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

Dacă ai posibilitate, ia mai bine o cușcă mai mare, sau una care să se atașeze de cea existentă, sau o cutie imensă de plastic (se găsesc prin magazine gen Metro), astfel va avea mai mult loc de mișcare și dimensiunea accesoriilor nu va reprezenta o problemă.

| wpAbby explică (pentru NOname):

Da,dar asta ar veni sa ii iau aproape toate lucrurile cu ventuze? sau pot pune eu ventuze pe toate accesoriile?

| wpAbby explică (pentru NOname):

Și eu îl observ,sarac, se chinuie sa se miște prin cușcă aia, oricum, o sa încerc sa ii fac rost săptămânile astea de o cutie de plastic, sti cumva dacă găsesc pe Youtube un video clar unde vad ca am ce trebuie sa faci?

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

N-am căutat, dar încearcă! Eu mi-am luat cutiile (vreo 7) din Metro, iar accesoriile pentru ele iau statice sau le prind de o bucată de gratii (se găsesc separat), pe care o lipesc cu scotch de peretele cutiei. Mă rog, le-am construit alor mele (3 surori care încă se împacă între ele, cu mici scăpări ocazionale) și o vilă cu 8 niveluri, balcoane, rotițe, labirinturi, unde își fac de cap, dar asta e o altă poveste. big grin

Caută pe Youtube sugestii, trebuie să fie și printre ele ceva interesant.

| wpAbby explică (pentru NOname):

Sa ma gândesc, stai la vila, nu?

| wpAbby explică (pentru NOname):

Bună ideea cu scotch-ul! Am sa o încerc, sper cat de curând(am zis asta deoarece i am zis mamei mele și mi-a zis ca sa iau un 10 la mate laughing și profesorul meu e cel mai bun din scoala, deci nu te astepta sa ii fac prea curând cușcă laughing )

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

Aoleu, fuga la învățat atunci! big grin

| wpAbby explică (pentru NOname):

laughing

| wpAbby explică (pentru NOname):

Am cautat niște video-uri și am o idee de cușcă (dacă vrei poți cauta VanillaHamHam-cage tour)Cu rotita vreau sa fac același lucru cum a făcut ea, dar, merita nisipul? Sa te uiți la videoclip ca sa vezi despre ce vorbesc

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

Http://youtu.be/XU03Tp8KcMs Asta?

Arată super și pentru hamster e foarte fun, dar cred că va trebui să aduci multe note de zece pentru așa ceva. :))

| wpAbby explică (pentru NOname):

Da,asta laughing și nu, nu trebuie multi de zece laughing)) dacă iau măcar unu e mandra mama de mine

| wpAbby explică (pentru NOname):

Dar nisipul merita? Cu ce îl ajuta?

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

Poți folosi nisipul obișnuit, dar preferabil cât mai fin și uscat (pune-ți o galeată cu nisip în balcon, să ai mereu rezervă). Hamsterelor le place să sape în nisip, să se tăvălească în el, să-și curețe blănița, iar Sirienilor să și facă pișu (Sirienii mei acolo își fac toaleta mereu și când apare mirosul, îi știu sigur sursa și o elimin ușor, schimbând nisipul).

| wpAbby explică (pentru NOname):

Am sa vad dacă ii iau, vorbesc eu, dar dacă nu iau 10 la mate

| wpAbby explică (pentru NOname):

Voiam sa te mai întreb ceva, dacă, de exemplu, ii pun o cutie în cușcă și vreau sa o pictez, pot folosi acuarele sau trebuie ceva mai sofisticat?laughing)

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

E mai bine fără vopsea, că e puțin probabil să găsești vreuna complet non-toxică.

| wpAbby explică (pentru NOname):

Bună! M am întors cu o veste buna pentru mine și pentru hamster laughing Nu, nu am luat 10 la test dar am luat 9 la teza, astăzi ii fac cușcă din plastic când ma întorc de la scoala.

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

Na, fain, vă felicit! big grin

Da' cum adică "îi faci"? Te referi la cutia aia imensă? Ai achiziționat-o? Să pui după niște pozi, să pricep și eu.

| wpAbby explică (pentru NOname):

Am greșit eu la exprimare, da, la ea ma refer, dar...I am zis mamei sa ii ia cușcă mare ca dacă ii ia mica nu facem nimic și i-a luat mica...e lunga dar înălțimea e prea mica, nici roata nu ii incape, ca zicea ea ca vai nu poate sa respire hamsterul dacă e prea mare

| wpAbby explică (pentru NOname):

Https://imgur.com/a/mXMVs asta e, spune mi daca e buna

| NOname a răspuns (pentru wpAbby):

Nu prea-mi dau seama așa. Masoar-o, cât are lungime, lățime și înălțime, toate din interior! Și pune și hamsterul în ea, vezi dacă reușește să iasă din ea, dacă îi place sau nu, pune-i și o căsuță pe mijloc, nisip, mâncare, apă, roată, lasă-l să se acomodeze vreo săptămână și după o să vezi, dacă e nevoie de una mai mare (oricum, pentru hamsteri "prea mare" nu există, mereu e loc de mai mult big grin ).

69 răspunsuri:
| ElSueno a răspuns:

O sa iasa el cand ii e foame, nu prea ai ce face acum, cine stie prin ce gaurica microscopica s-a bagat.

| wpAbby explică:

Gata,l am gasit, i s-a făcut sete și a venit pe lângă cușcă, era în spatele uscătorului de rufe

| Nico_Nicoleta_1999_u9TF a răspuns:

Încearcă să îl atragi cu ceva ce ii place( ec mâncare cărei ii place ) sau strigal poate vine când te aude... Sper că ti.am fost de folos

| Adascalitei_Solin_1972 a răspuns:

Pai in primul rand căuta in toate colțurile casei chiar peste tot nu știi pe unde se poate ascunde el fiin mic... pune mâncare in câteva locuri (acesta nu va putea trai fara mâncare așa ca o va cauta)...