| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.! Astazi am mers la bunica mea si ma gandeam sa imi invat catelusa sa se obisnuiasca cu lesa, deoarece vreau sa ies in oras cu ea. Catelusa are aproape 5 luni si vreau sa ma ajutati cu niste sfaturi, cum sa o fac sa se obisnuiasca cat mai bine cu lesa. Cine imi da un raspuns lung cu +4 randuri si bun, primeste funda, dar nu vreau site-uri, bine, vreau, dar mai mult m-ar ajuta nistea sfaturi din partea celor cu experienta si care au mai trecut prin asta poate.

Răspuns Câştigător
| Mihai_Alina_1997 a răspuns:

Ii pui lesa si nu o tii mult in ea si daca incerci in fiecare zi sa o pui si sa te plimbi cu ea sa vezi ca pana la urma o sa se obisnuiasca daca nici asa nu merge pune-i lesa si laso asa peste noapte si se va obisnui

| dmgskd a răspuns (pentru Mihai_Alina_1997):

Aşa zice şi tata, şi chiar o să încercwinking

4 răspunsuri:
| Lazar_Cristi_1995 a răspuns:

Vad ca va pricepeti amandoua. Daca ii pui lesa cainelui pe cap in fiecare zi, nu faci decat sa pui lesa pe cap cainelui in fiecare zi.Asa el nu se va obisnui cu lesa, ci doar ii va fi pusa pe cap in fiecare zi.Incearca sa asezi lesa in asa fel incat sa stranguleze, nu exagerat, cainele, dar ai grija, aceasta tehinica nu e pentru oricine.Acum ca ai pus lesa in asa fel incat sa stranguleze, nu trebuie decat sa tragi, pana cainele va vezni, apoi, trebuie recompensat.Recompensa e baza in dresajul de toate zilele...Ai grija la tehinica cu lesa,nu trebuie sa strangulezi cainele asa tare,trebuie sa tragi usor,si sa ai recompensa ij mana, cainele urmand astfel mana cu recompensa, fiind tras, iar dupa cativa pasi, lasat sa fure recompensa din mana.Vei repeta furatul recompensei, pana la un anumit punct, cand vei recompensa la cateva secunde dupa ce a mers, si astfel, mergi din ce in ce mai mult.NU in cate randuri e scris raspunsul conteaza, ti as putea scrie romane, dar ai girja, starea pe care tu o ai in timp ce lucrezi cu cainele, o va avea si el.Trebuie sa fi autoritara, el nu va fi autoritar in acelsai timp.El te va asculta.Ai inteles?

| dmgskd a răspuns (pentru Lazar_Cristi_1995):

Nu o să iau în seamă răspunsul tău, pentru că ai vorbit ca şi cum eu aş fi fost vreo proastă pentru ce am zis mai sus.

| Lazar_Cristi_1995 a răspuns (pentru dmgskd):

Nici nu imi pasa daca imi iei in seama raspunsul. Daca nu vrei un dresaj corespunzator, fa cum crezi tu =).