| Yourfavgirl a întrebat:

Buna TPU,astazi cat am fost plecat afara cu amicii m-a sunat mama sa imi spuna ca are pisica capusa si cand am venit acasa era deja scoasa,dar cand ma uit mai atent am mai vazut ca a ramas niste picioruse, sau ceva negru putin.Mi-e tare frica sa nu fi ramas ceva acolo ca pana miercuri nici un cabinet veterinar nu e deschis, mentionez ca era si data cu spirt acolo pisica, plang in ultimul hal, mi-e frica sa nu faca vreo boala sau mai rau, sa moara... Credeti ca pisicile pot face vreo boala ca si cainii sau ele sunt imune la asa ceva?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Maine sunt deschise cabinetele gata vacanta s-a terminat.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Iei un ac (preferabil de seringă) și scormonești atent, până îndepărtezi restul (capul căpușei). O faci cu grijă, ca atunci când îți scoți o așchie din deget. Poți! La final, dezinfectezi cu apă oxigenată sau betadină.
Liniștește-te. Nu toate căpușele sunt purtătoare de bacteriile care provoaca babesioza (piroplasmoză, in cazul pisicilor). Să sperăm că va fi bine. Și, Doamne fereste, dacă se întâmplă să-i fie rău, o duci imediat la veterinar și se tratează. Simptomele bolii (vomă, diaree, stări apatice, urină roșiatică, febră) nu apar imediat, ci intre 3-10 zile.

| MariaQuenn27 a răspuns:

Ai grija de ea, nu o mai lasă afară și cumpără ceva pentru căpușe