| anonimatasexy6 a întrebat:

Astazi le-am dat libertate perușilor mei. Au o saptamana de cand sunt la mine. Cand am vrut sa îi bag în colivie fetița s-a lasat rapid prinsa, insa baiatul foarte greu. Deci este foarte fricos, nu știu cum sa ii castig increderea. Astazi am reusit sa il bag in colivie prinzandu-l cumva. Partea care ma ingrijoreaza foarte tare este faptul ca el se urca pe jaluzele iar pentru a-l prinde tot bateam in ele. Era foarte speriat și atunci cand il prindeam tineam mainile sus ca si cum l-am apuca (prinde). Este foarte speriat și salbatic, la început cand l-am adus s-a dus dupa dulap si tot la fel cu mana l-am scos. Voi ce spuneți mai sunt șanse să îi câștig încrederea? Apropo, cand bag mana in colivie si ii tin cereale nu vine pe mana nici fetita, nici baiatul. Dar daca apropii mana de ei si le dau salata mananca. Off, imi e frica sa nu ramană așa baietelul, adica fricos. Ma puteti ajuta, va rog?! Ofer fundă!

2 răspunsuri:
| MualimAl09799 a răspuns:

So eu aveam perusi timizi și fricoși...dar îți spun sa ai răbdare că cu timpul se obișnuiesc... încearcă să le arăți că îți pasă de ele prin : a vorbi cu ele ca unui copil (ai putea să-i citești și 2 pagini dintr-o poveste in fiecare noapte și așa se obișnuiesc cu prezenta ta) sa nu l-e forțezi sa se urce pe mana sau sa manance că își pierde încrederea în tine (ai răbdare că se vor urca și vor manca din palma) oricum tot ce îți spun este sa stai cat mai mult cu ei și sa le vorbești frumos! Mie așa mi-a mers big grin o zii frumoasa

| NightmareFury a răspuns:

Bună, îți las link-ul unui clip de Youtube în care îți arată cum să te apropii de papagalul tău, cum să îl înțelegi mai bine, mai ales daca nu ai mai interacționat cu pasari pana acum. https://youtu.be/p8fYYeLmboc Totul depinde de tine si de dedicarea ta. happy