| nastaseelenacristina a întrebat:

Buna TPU, bichonul meu a facut vaccinul anual, la vreo ora a avut dureri foarte mari cand statea jos, am intrebat la veterinar si a zis ca poate a stat cainele incordat, au trecut 4 zile cainele num ai scherlaie dar la locul vaccinarii s-a format ca un ganglion si daca il ating acolo ma musca. E normala aparitia ganglionului? De masat l-am masat dar e ganglion pot sa-l prind cu mana nu-i simpla umflatura. Ajutor

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Mergi inapoi la veterinar, el stie ce si de ce a aparut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Îmi pare foarte rău că trebuie să treceți prin astfel de momente, dar ai văzut când la injectat?, cu ce? (ai văzut dacă doza de vaccin era într-un ambalaj original și avea sigiliul nedesfăcut? ), zic asta pentru că în România orice este posibil, in special daca stai la țară.
Ai mai fost la acel medic anii precedenți? dacă da ce s-a întâmplat. atunci? A avut o reacție alergică la ceva?

Du-te înapoi la medicul veterinar care la vaccinat și spune-i ce i sa întâmplat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema este că uneori vaccinurile pot avea efecte adverse și asupra sănătății oamenilor, nu doar a animalelor
https://m.youtube.com/watch?v=OaJ-v3Zxn2s