| anonimforlife a întrebat:

Buna TPU, catelul meu are doua lunite jumate. E bichon maltez.
I-am făcut 2 vaccinuri mâine ar fi trebuit sa merg sa îl facă pe al 3lea. Azi a făcut diaree l-am dus la veterinar si i-a dat o pastila apoi după o jumătate de ora a vomitat. Când am ajuns acasă a mâncat.
Poate sa facă paravioroza dacă este vaccinat si deparazitat? Veterinarul acela era începător si a zis ca nu se pricepe atât de bine. Mulțumesc anticipat

6 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Poate sa facă paravioroza dacă este vaccinat si deparazitat?
Daca ai avut grija la igiena si nu i-ai adus virusul in casa inainte sa se imunizeze prin vaccin e totul ok.
Ai grija la alimentatie, hraneste-l conform schemei pentru varsta lui, nimic in plus, sistemul lor digestiv este f sensibil pana la 6luni.

| NisipLaMare a răspuns:

Mergi la alt veterinar.
Vaccinarea si deparazitarea trebuie facuta la animalele de casa.
Dupa o pastila impotriva parazitiilor este normal sa vomite 1 data, se poate observa si la scaun uneori.
Intereseaza-te ce efecte adverse pot aparea la rasa de caine respectiva.

| anonimforlife explică:

Tin sa Menționez ca nu acel veterinar care l a vaccinat, acela era din alt oraș fiind disponibil la ora 19:30..am mers in alt oraș la veterinar!

| aidarusu a răspuns:

Recomand sa încerci la alt veterinar daca este posibil. Crede-mă veterinarul la care te duci este foarte important. Din cauza unui veterinar cam nepăsător mi-a murit pisica... Ma dusesem la el fiindcă era singurul disponibil în acel moment si nu înțeleg de ce se crede ca e cel mai bun din cartier. Unii veterinari se pricep doar la vaccinuri si lucruri simple. Asta e adevărul.

| anonimforlife explică (pentru aidarusu):

Acel veterinar era disponibil la ora care mersesem eu. Veterinarul la care i-am făcut vaccinele și carnetul de sănătate e altul dar nu era disponibil era plecat din oraș..momentan catelul meu e mai okhappy

| NisipLaMare a răspuns (pentru anonimforlife):

Ma bucur ca este bine caţelusul.
Ok, viziteaza Doctorul veterinar cand vine cu cățelul iti faci o lista cu intrebari si te va lamuri.