| Gabi6656667 a întrebat:

Chiar nu ma pot hotar ce rasa de caine sa-mi cumpar. Ador rasa Amstaff deoarece sunt ascultatori si iubitori cu stapani ( acum depinde si de,, educatia " pe care i-o dai de mici. A doua rasa preferata ar fi un Beagle sunt extrem de frumosi. Problema e ca stau la Ap ( 2 camere ), sunt dispus sa-mi petrec timpul cu oricare din aceste 2 rase ( gen minim 2 ore pe zi la plimbare + dresaj de mici si tot ce e nevoie ) ce imi recomandati? Eventual persoanele care detin una din aceste 2 rase.

Răspuns Câştigător
| 463257524 a răspuns:

Daca spui ca locuiesti la apartament, cele mai bune rase de caini sunt: beagle, bichon sau Terrierul de Yorkshire. Preferatul meu este insa beagalul, deoarece nu creste mare, este foarte loial si ascultător. Iti spun din propria experienta. Funda?

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

La un beagle ai sansa sa traga si fetele in parc, cu un amstaff fug si dai impresia ca o ai mica.

| Gabi6656667 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Amstaff-ul intr-adevar e o bestie ( intr-un corp de câine ) Beagle in schimb sunt simpatici frumosi si cred ca stiu ce o să-mi cumpăr până la urmă

| Rocsid a răspuns:

Iti recomand amstaff...nu sunt asa distrugatori ca beagle-ul
Sunt foarte iubitori, ascultatori, cuminti si nu distrug casa.
Beagle-ul este un caine de vanatoare care se plictiseste usor si ii trebuie multa activitate.Sunt catei incapatanati si plini de ei si o sa iti fie greu sa il dresezi si o sa trebuiasca sa depui foarte multa munca in comparatie cu un amstaff.
Si nu conteaza spatiu atata timp cat catelul isi face exercitile zilnice(plimbat, joaca, dresaj etc)
Eu am acum un Ciobanesc german in casa si e suuuper ok..asa ca nu te lasa influentat de marimea catelului sau de faptul ca ii cade parul sau nu...alege catelul care e potrivit pentru personalitatea ta.