| anonim_4396 a întrebat:

Daca in viitor o sa-mi cumpar un caine din categoria a 2a ( Rottweiler sau Amstaff ) si de exemplu am chef sa ii arunc mingea intr-un parc, am voie sa fac acest lucru? Postez aceasta intrebare pentru ca in ordonanta de urgenta nr. 55 din 30 aprilie 2002 se intelege ca nu prea ai voie cu acest gen de caine daca nu are botnita.

Răspuns Câştigător
| SamuraiX a răspuns:

Voi astia cu " incearca alta rasa mai inteligenta, astia is agresivi ", nu dati sfaturi de genu' daca nu aveti experienta. Toti cainii au aceleasi instincte, doar ca rasele date se evidentiaza deoarece sunt caini puternici, si au nevoie de un stapan responsabil, educatie si multa afectiune. Eu, personal, am crescut doi pitbulli si pot confirma nu doar eu, dar si toti care imi cunosc cainii, ca sunt la fel de buni si inteligenti ca si ciobanestii, sau restul' cainilor venerati. In ceea ce priveste aruncatul mingii, ca sa nu ai probleme cu babe gen " aoleooo, cainele de ala care a mancat doi copii " mai bine sa n-o faci in locuri publice, gaseste un parc mai putin populat )

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu ai voie fara lesa si botnita!
Cainii selectati de tine sunt recunoscuti ca fiind dintre cei mai violenti caini, iar fara lesa si botnita, nu ai voie sa-i scoti pe strada.
Vrei un caine de joaca, alege un caine mai inteligent si mai jucaus, care nu au violenta in sangele lor.

| mihai69 a răspuns:

Evident că ai voie să-i arunci mingea. Doar că bietu' animal nu va avea ce să facă în acest caz, el fiind legat cu lesa și cu botnița pe nas. (că numai așa ai voie să-l scoți pe stradă / parc / etc.)
Dar - repet: aruncarea mingii NU este interzisă.

| anamariarot a răspuns:

Cainii astia nu sunt "violenti" decat daca sunt dresati sa fie asa. Daca lumea vede un amstaff care din joaca musca, vaaai, ce caine rau. Daca e un bichon sau orice alt caine de talie mica si face acelasi lucru, e o pufosenie draguta, desi instinctele celor doi sunt aceleasi.
Nu ai voie sa iesi cu ei in spatiul public fara botnita. Te poti juca cu ei in curte. Nu-ti recomand sa tii un asa caine in apartament, are nevoie de spatiu.
Cauta pe Facebook grupul "Amstaff&Pitbull" si daca ai nelamuriri cu privire la rasele astea, ii poti intreba pe cei de acolo, 98% stiind despre ce vorbesc.
PS: sa stii ca poti adopta un catel de pe strada sau de la un adapost, te va iubi la fel de mult. Cei de rasa o duc bine oricum

| Santo2190 a răspuns:

Daca nu are botnita nici nu ai voie sa circuli cu el pe strada fara una si fara o lesa..nu are rost sa vorbim de aruncatu' mingii..succes

| medicine a răspuns:

Incearca mai bine alta rasa, daca iti doresti sa te poti juca cu mingea cu el. Un caine de acest tip, fiind creat in scopul de a fi cat mai violent, este periculos, si nu exista absolut nici o garantie ca nu te va ataca chiar pe tine - exista o gramada de rase superbe de caini non-violenti intre care poti alege, ca sa nu mai spun ca daca vrei un caine sanatos, cel mai bine e sa iei un pui de maidanez (maidanezii sunt mult mai rezistenti la boli, luand unul il salvezi de la hingheri care de obicei ii omoara, in plus cunosc destule persoane care au caini maidanezi extrem de frumosi). Gandeste-te din ce motiv ai alege sa ai un astfel de caine - cainele pe care alegi sa il ai nu este o confirmare a valorii personale, si nu vei evolua in nici un fel daca vei avea un caine violent, ci pur si simplu te supui la un risc urias (cunosc o persoana care a cumparat un Amstaff - a trebuit sa il dea gratis dupa cateva zile dupa ce l-a luat, fiindca era violent, si a trebuit sa il inchida intr-o camera ca nu se mai putea misca prin casa - nu mai zic ca un Amstaff costa mult, daca vrei sa iti iei unul o sa faci o gaura in buget, apoi nu o sa mai stii cum sa scapi, si vei fi nevoit sa il vinzi ieftin sau sa il dai gratis numai ca sa scapi, evident vei pierde bani astfel).

| FaraNume00 a răspuns:

Poti sa ii arunci mingia doar in parcul care este pentru caini atat acolo ii poti da bondita jos dar pe strada trebuie SA ii pui bondita sunt caini periculosi! Bafta

| Alexandramc13 a răspuns:

Dacă ai un loc mai retras care nu trece nimeni pe acolo, desigur ca poți sa-i dai drumul sa alerge după minge

| Alexe_Andrei_1986 a răspuns:

Datorita proastei educatii data de majoritatea stapanilor ce detin aceste rase "periculoase" si in Romania s-a luat decizia de a le incadra sub anumite restrictii in mediul public. Asta nu inseamna ca tu nu poti avea un exemplar dresat, educat la fel ca oricare alta rasa. Cainele este oglinda stapanului. Concluzia este ca trebuie sa te supui greselii majoritatii si sa mergi in lesa si cu botnita oriunde in spatiile publice.