| Chillincookie a întrebat:

de 3 anı aproximativ am un perus mascul de gen si tare ma tem sa nu fi luat"simptomele" ce le prezinta de la fosta sa"sotie' care a murit in urma cu aproximativ 3 luni de zilesad I-am luat alta fetita, la inceput se intelegeau amandoi extrem de bine se iubeau si de ciuguleau reciproc dar de la o vreme incoace baiatul a inceput sa se schimbe, nu mai chitaie la fel ca cu fosta prietena, nu mai mananca asa mult, el care era un mancaciossad si mai presus de toate ma respinge total, inainte venea pe capul meu si se uita cu mine pe net. I-am dat chiar si cipsuri si nu a patit nimicsad nu il mai recunosc. Toata ziua sta umflat in pene si doarme chiar si cand le dau drumul sa zboare, fetita zboara peste tot prin casa el numai merge pe jos si daca vreau sa il prind in palma sa il duc sa manance chitaie ca din gura de sarpe si ma muscasad oare e bolnavior?sad Aceleasi simptome le-a avut si prima fata cu mersul pe jos, ma refer doar ca singura diferenta ar fi ca prima nu putea nici sa se tina pe picioare statea ghemuita intr-un colt al custii si manca ce pica pe jos de la balonascrying((((( nu pot merge la veterinar cu el ca de ceva vreme sunt intr-o tara straina si nu cunosc limbasad nu vreau sa il pierd asa cum am pierdut-o pe mayasad specific ca pe pielea ghearelor are niste pete albe si in jurul ochilor o piele apoasa ca si cum l-ar fi prins curentulcrying(((

2 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Du-te cu el la veterinar!
" nu cunosc limba ", ce scuză penibilă -_-. ia telefonul cu tine şi foloseşte google translate, sau o aplicație ceva.
Bineînțeles, asta doar dacă-ți pasă de perusul tău.

| RikiTrixie a răspuns:

Ce destepti sunteti toti asa e cand aveti bani de comentarii inutilewinking Draga Cookie, persul tau este foarte foarte slabit si imi este teama ca poate nu am ajuns la timp. El poate avea mai mult ca sigur o infectie la stomac ( nu stiu daca face diaree sau este constipat, cazuri in care nu mananca de durere ) daca este constipat si iti sugerez chiar daca nu e constipat, ii face foarte bine o baie in apa calduta timp de aprox 10 minute (ai grija apa se raceste repede nu il tine in apa rece ) si in acelasi timp il tii in mana il inmoi si ii faci usor masaj cu degetul pe burtica si la fundulet. In cazul de diaree iti recomand sa cauti solutie lichida pentru copii se numeste Hipp si cumpara doar cu morcov! ( este in jur de 7 lei aici si sigur gasesti si acolo este un produs cunoscut ) contine electroliti si multe alte vitamine care ii dau energie pe loc, te sfatuiesc sa le faci pe amandoua la mine au efect mereu pana ajung la veterinar, in cazul infectiei poti lua de la petshop solutie lichida pentru infectii ale tractului digestiv, poti folosii albastru de metil in apa o singura picatura depinde de ce cantitate de apa ai ( trebuie sa fie bleu spre clar ) dar te sfatuiesc serios sa te duci la veterinar pentru ca ar putea avea nevoie de antibiotice puternice! stresul poate cauza de asemenea boala, trebuie sa doarma mult si linistit. Cat despre mancare nu il obliga sa manance seminte daca nu vrea, poti rade morcov sa ii dai cu patrunjel si ou fiert tare! le poti da separat dar iti sugerez sa le dai impreuna pe toate 3 ( el ciugule ce vitamine are nevoie ) nu se strica la stomac de la aceasta mancare este una sigura, ai grija sa bea apa sa fie mereu hidratat si sa nu ii fie frig. Stiu ca este foarte multa informatie dar te rog citeste cu atentie! nu am nevoie de funda sper doar ca am ajuns la timp! mult succes!