| izee a întrebat:

De curand, imi vine in minte sa imi iau o pisica(una siameza ). Cum imi pot convinge parintii sa fie de acord. De la 6 ani imi doresc un animal de companie si as vrea sa le dovedesc ca sunt responsabil (acum am 13 ani ). Sunt dispus sa ii dau de mancare sa curat daca face par prin casa. Poate sa imi spuna cineva, cum as putea sa ii conving pe parintii mei sa ma lase sa imi iau una?

Răspuns Câştigător
| Andra22222 a răspuns:

Bună. Și eu aveam dificultăți cu ai mei când eram mică. Îmi doaream, foarte foarte mult un câine, dar ei nu ma considerau destul de responsabila pentru el. De aceea, o perioada de timp am inceput sa le vorbesc despre ei (caini), cat sunt de inteligenti, jucausi, ce pot face, mai bateam apropouri. DAR NU II STRESAM. Daca le vorbesti numai despre caini, o sa devina insuportabil. Asa ca mai adu vorba in discutii.
Poti sa incepi sa fii mai responsabil, sa faci curat, sa-i ajuti cand au nevoie, sa vada ca esti in stare sa ai o pisica. După, fie îi mai intrebi o data daca iti iau pisica si le pui conditia ca tu o sa strangi dupa ea, etc, fie o sa aduci pufosenia acasa, sa le faci o "surpriza" nu cred ca ai tai sunt chiar asa rai incat sa arunce pisicuta. Daca ai frati îi poti ruga sa te ajute. Le va fi mai greu sa va respinga. Alta metoda, pe care am folosit-o si eu, ar fi, sa te aproprii mai mult de un parinte (cel care iti face mofturile de obicei) si sa incepi sa-l convingi pe el, dupa, va fi usor sa îl convingi pe celalalt. In prezent, eu am un amstaff si un bichon.
Multă baftă, sper ca te am ajutat.

| izee explică (pentru Andra22222):

Am incercat tocmai astazi inainte sa citesc comentariul tau.
Mama mi-a spus ca pot, dar daca vrea si tata, in seara asta
cand o sa ajunga acasa o sa il intreb, multumesc mult de raspuns happy

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce tocmai siameza?
Sunt cam dificile ca pisici si personalitate.
Alege altceva, mai bland, mai jucaus, mai pisicos... un birman poate.

| izee explică (pentru Violleta2022):

Acum am vorbit cu un prieten, aceasta are o pisica care a nascut 6 pui birmanezi si cand o sa implineasca ei 2 luni o sa imi dea si mie unul, doar daca ma lasa si parintii mei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru izee):

Birmanii sunt foarte jucausi si au o personalitate frumoasa, in plus, sunt foarte frumosi ca pisicute.
Eu am avut fata si baiat brimani pentru 15 ani si au fost minunati.
Daca-i dezexezi dupa 6 luni, se potolesc si nu mai plang ca vor afara. Sunt usor d einvatat la olita si usor de invatat cu mancare si urcatul ep masa sau dulaputi.
Ideal este sa le pui tavita cu biscuiti si apa tot timpul, iar dimineata si dupa amiaza, sa le dai cate o conseva mica de wiskas.