| Luciana2000 a întrebat:

Din toamna mi-am achiziționat un agaponis(presupun ca este mascul). L-am numit Kiwi. Pana acum, s-a acomodat cu mine, dar am facut o greseala la început de cand l-am luat. Nu m-am putut abține să nu interacționez cu el in direct, ceea ce l-a făcut să-i fie cam frica de mine. În prezent, interacționează cu mine și așa, dar se îndepărtează daca incerc sa pun mana pe el. Stiu, am facut o greseala pe care eu o consider destul de rea. Credeti ca mai este vreo modalitate să-i recastig încrederea, având în vedere că am mai primit cadou de vreo 2 zile si un perus femela? Ei se inteleg ok, deși mai sunt episoade de ciondaneala, care uneori recurge la cateva muscaturi sau ciupituri(NU sunt grave)...m-am atasat de amândoi. Cum as putea sa rezolv cele 3 probleme, cu tot cu instruirea perusului? Am uitat sa mentionez ca mai este o problemă. Noaptea Kiwi s-a învățat si intra singur in colivie, dar perusa nu, asa ca am fost sfătuită de o cunoștiință sa o bag eu in colivie, asa ca am bagat-o în colivie, cu ajutorul meiului...mie nu mi se pare ok, dar din pacate am fost cam obligată să fac asta (bineinteles, am fost obligată de acea cunoștiință). Stiu ca am inceput cu stângul din nou. Ce pot face? Vreau să am o relatie de prietenie cu ei doi, nu vreau sa le fie frica de mine. Si inca un lucru legat de Kiwi, are cam multa personalitate, este isteț si pot sa zic ca are "tupeu", fapt pentru care este si foarte teritorial. Ma puteti ajuta? Va roog!

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Chestia e ca papagalii cumparati de la pet shop sau din piete sunt foarte salbatici, trebuie sa ii cumperi de la crescator direct, asa sunt foarte blanzi. Eu am avut papagali cumparati de la pet shop si niciodata nu m-am inteles cu ei, dar cand am cumparat de la crescator erau foarte foarte blanzi, adica ii luam in mana cand voiam, ii puneam pe umar etc si nici macar nu zburau daca ma apropiam de ei cand erau lasati liber prin casa, tu ai slabe sanse sa te intelegi cu ei acum, mai ales cu agaponis deoarece nu este un pui, deja este matur.

2 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Este teritorial pentru ca i-au invadat teritoriul, care inainte era doar al lui.
Cunostinta care te obliga sa faci ceva daca o denunti raspunde Penal.
Nici Dumnezeu nu ne obliga

| AlexPatriciu a răspuns:

Vezi ca trebuie sa ii faci cuib la agaponis, ei trăiesc in scorburi in copaci, nu doarme bine pe betele alea din colivie. trebuie sa tai grilajele de la colivie gen cât un pătrat și acolo gen in continuarea coliviei o cutie de plastic sau la pet-shop găsești cuib, ideea e ca din colivie se duce direct in cuib și se culca, iarna sa ii pui înăuntru o bucata de material mai gros ca se baga și doarme in ea acolo tine de cald.