| Anonim124635 a întrebat:

După cum ați văzut in intrebarea trecuta am o catelusa cane corso de 10 luni, nu stiu ce sa zic fiindca este prea moale, nu este deloc agresivă și nici nu vreau sa fie foarte agresivă, doar ca se poartă ca un cățel pomeranian. Nu am cumparat-o cu intenția de a fi foarte agresivă sau sa o folosesc pentru lupte (nu sunt deloc de acord cu acestea).
Dar vreau sa fie putin mai rea cu străinii si nu imi place sa stea la mângâiat la toti strainii.
P.S. Vreau sa remarc ca ii ofer foarte mult timp aproape jumate de zi si o mângâi si ma joc cu ea foarte mult.
Vreau niste sfaturi,nu stiu ce sa ma fac cu ea deoarece e foarte distructivă adica distruge lucruri cum ar fi: flori,ghivece,spoilarele de la masini, masa(de lemn), scaune (de lemn) etc

Răspuns Câştigător
| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Rasa asta se maturizează de obicei după un an, unii chiar mai târziu, și va deveni mai suspicioasă cu străinii, poate chiar va avea intenția să muște când va simți frică la persoana care o mângâie sau care o abordează prea direct, posibil și cu alți câini să aibă tendințe agresive, așa că trebuie să o obișnuiești cu purtarea botniței. Orice antrenament sau încurajare a agresivității câinelui accentuează tot odată și comportamentul imprevizibil. Găsești o mulțime de sfaturi și explicații pe grupurile de dresaj & probleme de comportament, referitor la orice problemă. În general, cele mai multe probleme sunt cu câinii needucați, agresivi sau reactivi.

| Anonim124635 explică (pentru Manciu_Emil_1976):

Nu știți cum as putea scăpa de comportamentul distructiv am cautat pe google si pe alte siteuri si tot nu gasesc un raspuns

1 răspuns: