| Kago a întrebat:

Buna TPU.
Ieri am gasit un pui de vrabie,l-am adus acasa si l-am bagat intr-o colivie de papagal,i-am pus niste vata pe care sa stea,dar nu stiu cum sa il hranesc,cred ca este prea mic pentru a manca singur.
Imi puteti spune cum sa-l hranesc si cu ce?
De cand l-am gasit este foarte linistit,mai piune cateodata, ieri chiar incerca sa zboare prin colivie dar astazi este foarte linistit si imi este frica sa nu-l pierd.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei stiu ca ei se hranesc cu firmituri de paine.

| BogdanVasc a răspuns:

Mancare de papagali sau firimituri de paine. Dar de ce nu-l lasi liber? Crede-ma, este singurul lucru pe care l-ar dorii din plin.

| Kago explică (pentru BogdanVasc):

Tocmai i-am dat drumul si i-am pus mancare de papagal de dinainte dar nu mananca, sa incerc cu galbenus de ou si apa?

| BogdanVasc a răspuns (pentru Kago):

Apa da. Galbenus de ou nu stiu, incearca. Oricum, tot ce e leguma/fruct nu poate sa-i faca rau. Daca nu mananca, nu-i place.

| LuMix a răspuns:

Cel mai bine lasă-l sa plece stii vorba aia daca iubesti ceva lasa-l sa plece

| Anonim678903 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa inmoi niste paine in apa pana se face moale moale ca un piure si sa i-o dai cu o pipeta mica.

| andreea5elena a răspuns:

dar daca il indraestii atat de mult si nu vrei sa il pierzi, scoate colivia afara cu pasarea in ea si deschida geamul pune colivia pe pervaz, si daca stai la casa pune-o in curte pe o masa, da-i firimituri de paine, mancare de papagali. Se va simtii nult mai bine happy

| geo520i a răspuns:

Incearca cu niste grau sau firmituri de paine putin umede sa fie mai moale

| Alex811 a răspuns:

Dai pasat si daca nu mananca inmoaie paine cu apte si bagaio in gat, nu te teme nu va opati nimic.Sa sti ca nu va trai mult in colivie dupa ce poate zbura si manca ekibereazal.