| anonim_4396 a întrebat:

Ieri mi-am luat un caine de rasa Mops(pug) are varsta de 8 saptamani si nu stiu ce sa ii fac ca se pisa si se caca numa unde nu trebuie. Am incercat cand se pisa sa il pun repede pe pampers dar atunci nu face nimic si se duce la parchet si isi termina treburile. Ultima data am urlat la el si i-am aratat ce a facut, i-am zis ca nu e bine si l-am pus pe pampers ca poate intelege dar dupa s-a uitat la mine ciudat si nu facea nimic.(intre timp de statea pe pampers). Acum l-am pus sa doarma ca m-am enervat. Vreau sa il invat sa faca si afara dar cand e afara sta ca si prostu si nu face nimic... se uita in jur. Doar raspunsuri serioase va rog

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ℓαυяα a răspuns:

E prea mic ca sa îl scoti afara. Medicul veterinar îți va spune când poate fi scos. Pana atunci încearcă sa îl înveți sa facă la păturica absorbanta, exista niste picături speciale cu câte poți sa dai pe păturica ca sa facă acolo. Când îl vezi ca vrea sa și facă nevoile in alta parte, du-l acolo și nu îl lasă sa plece imediat. Pana la urma se va invata. Iar dacă își face nevoile in alta parte, sterge dar fără sa vadă el. La început e normal sa mai facă și in alte părți, cu multă răbdare și perseverenta îl vei dezvața de acest obicei happy

4 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Pai il ai de o zi, crezi ca invata asa repede? O sa dureze macar cateva saptamani. Intreab-o pe mama ta tie cat timp ti-a luat sa inveti sa faci la olita si daca in prima zi cand te-a pus pe olita ai facut imediat sau te-ai uitat la ea ciudat? Te-a batut cu ziarul ca sa grabeasca procesul de invatare?

| Problematicul9106 a răspuns (pentru Eireann):

Voiam sa stiu cam cat timp ar trebui sa il invatlaughing si nu aveam dr gand sa il lovesc. pana la urma e un pui de 2luni. intre timp s-a imbunatatit situatia. mersi oricum

| DanyDav a răspuns:

Ai ceva de lucru cu el pana va intelege ce vrei, floseste un ziar asa sa te faci ca l pedepsesti,,,

| Problematicul9106 a răspuns (pentru DanyDav):

O sa incerc. multumesc de sfat