| gellalbie4ever a întrebat:

Buna TPU,
Mama mea e toxica, abuziva si neglijenta. A adus un pui neintarcat acum 1an. De cand l-a adus pe mine m-a muşcat si zgariat non-stop. Mama e toxica si cu pisica in special isi bate joc de ea la fel cum a facut si cu alte pisici. Am încercat sa o dezvat dar cand n-ai cu cine n-ai cu cine. Acum s-a mai domoloit insa vrea sa se joace cu mine si felul ei e daca nu ma joc cu ea se incrunta, bate din coada, e nervoasa, agitata si apoi dintr-o data sare si ma musca si zgarie. Agarieturile dureaza mai mult de 1 saptamana sa se vindece. I-am taiat ghearele si s-a prins de asta asa ca foloseste forta bruta ca sa lase zgarieturi adanci si fara gheare. Stateam in pat pe telefon, am dus mana la cap sa îmi aranjez putin parul si ma atacat dintr-o data, e prima data cand m-a muscat si sângerez. Ce fac?
Dau funda!

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand inveti sa vorbesti frumos si sa-ti respecti mama!
Im al doilea rand inveti sa nu mai chinui pisica ca de aia te ataca, musca si zgarie, ca-i este frica de tine.
Da-i pace si nu o mai atinge, sa vezi ca nu te mai zgarie.

| gellalbie4ever explică (pentru Violleta2022):

In primul rand tu inveti sa raspunzi la corect la o intrebare. Sau la o intrebare in general.
In al doilea rand poate ma mai gandesc daca imi pasa de atitudinea ta sau nu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru gellalbie4ever):

Mai copilas, nu sunt de anisorii tai si ti-am raspuns in ton cu intrebarea.
Inveti sa-ti respecti mama si pisica, ca altfel este de rau cu amandoua!
Urat, extrem de urat sa-ti jignesti propria mama!

| Yparisa a răspuns (pentru Violleta2022):

Mentalitatea "trebuie să îți respecți mama oricum s-ar comporta" nu e sănătoasă și ar trebui sa o depășim. Un copil tratat bine nu își poate vedea mama toxică. Trebuie sa fie destul de rea ca un copil să își piardă legătură emoțională cu ea. Mamele pot fi toxice și nu toate merita respect. Mai lăsați comunismele astea și conectati-va la realitate.

| gellalbie4ever explică (pentru Violleta2022):

Taci ca nu vreau sa te vad nu auzi am fost drăguță sa iti răspund prima versiune era oricum mult mai rea asa ca pleacă dispari și nu te mai tintiarce pe întrebările mele nu am nevoie nici de mentalitatea ta nici de opinia ta și mai mult sa iti vad cumva notificările în mesajele mele. Asa ca pleacă dispari și nu te mai întoarce nu te vrea nimeni aici paaaa

| Violleta2022 a răspuns (pentru gellalbie4ever):

Halal educatie ti-a dat maica-ta!

| gellalbie4ever explică (pentru Violleta2022):

Bine ca ști tu mai bine "cu am fost o drăguță cu tine? Ce educație mai e și asta?

| Yparisa a răspuns (pentru Violleta2022):

Ți-a vorbit prea frumos având în vedere cât de psihopată ești. Femeie la 50 de ani, te cerți cu un copil. Jalnic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să o lași afară.

| Fatamuntilor a răspuns:

Vrei sa spui ca mama ta necajeste pisica si te ataca pe tine? greu de crezut! tu nu ai facut nimic pisicei? E lipsit de logica ce spui tu acolo!
De exemplu eu merg in casa unei vecine. Pisica imi sare in brate, nu ma ataca.
Ceva nu se leaga in povestea ta!

| gellalbie4ever explică (pentru Fatamuntilor):

Am spus ca e abuziva mama și ca pisica a fost luata înainte sa fie înțărcată

| minrest a răspuns:

Incearca sa conditionezi pisica. Imediat dupa ce te zgarie, ai putea sa o inchizi acolo unde tu nu stai pe moment. Asta nu mi se pare un abuz asupra pisicii, si este posibil sa inteleaga aluzia.

| gellalbie4ever explică (pentru minrest):

Fac asta o las 10 min apoi ii dau drumul. La început făcea drăguț sa ii dau drumul afara, apoi plângea sa nu o mai las inauntru apoi după nu ia mai pasat. dar de fiecare data de la început și pana acum la toate fazele astea.
se freacă de mine duios
apoi ma ataca musca zagrie pana da sangele.

| minrest a răspuns (pentru gellalbie4ever):

Te izolezi de ea, si izolata ramai cu orele.

| Lioana a răspuns:

Nu poti sa-i schimbi pe ceilalti dar te poti schimba tu. Fa tu toate lucrurile bine si corect si nu vei mai avea probleme.
Daca pisica e periculoasa nu-ti mai face de lucru cu ea. Ignora-o!
Cu mama ta incearca sa vorbesti frumos totdeauna si nu-i da motive sa fie "toxica".

Răspuns utilizator avertizat
| Yuoia a răspuns:

Suni la Protectia copilului, spui ca te zgaraie mâța si pleci la casa de copii.

| SingleForOne a răspuns:

As crede ca are tulburari emotionale, i-ar trebui o activitate reala, distractiva, ca sa o tina ocupata. Este ca si cum s-ar zice ca a dat in mintea copiilor, necesita mereu atentie, afectiune, amuzament, etc.
Doar atat as putea sa spun, si sper sa te ajute daca cauti solutii pe net, ceva ca sa se potriveasca doar pentru ea sau pentru amandoi. In ultimul caz, e de recomandat sa aiba terapie la un psiholog sau chiar tu, in sensul de a o ajuta pe ea. Sa spunem ca ai putea pleca sa stai in chirie, ca nu mai suporti, dar in schimb, ea se va simti distrusa.
Sper ca te-am ajutat cu acest tip de sfat. Consider ca este mai bine o terapie serioasa la un psiholog, decat sa ai un raspuns concret acum, mai ales online.

| nukeyly a răspuns:

Cand esti singur cu pisica te inchizi in camera cu ea, sa ai o bota sa poti genera teroare fara s-o lovesti, o fugaresti prin camera 30 minute, apoi deschide usa si las-o sa iasa fugarita aruca bota dupa ea, dupa o faza de asta cand te apropii de ea priveste-o in ochi, trebuie sa simta frica de moarte si sa fuga, No sa-i mai tebuiasca joaca sau sa te atace vreodata, altfel repeti faza cu camera inchisa pana sare pe geam de voie.
Parinti toxici si abuzivi exista doar ca unii nu i-au intalnit in viata reala.

| NisipLaMare a răspuns:

Scapa de pisica, nu-i normal emotional.Te poate ataca si in somn fara sa stii.

| Yparisa a răspuns:

Politia animalelor? Poate o amenda ar potoli-o.