| Senorita2000 a întrebat:

Bună, TPU! Masculul meu Betta nu vrea să construiască cuibul de spume, pentru reproducere. Plasează câteva bule mici în colțurile acvariului și atât. Femela e pregătită să depună, dar el nu a făcut cuib..Cum pot sa îl determin să construiască cuibul?

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu ai ce să faci.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Sa machiezi un pic femela si sa ii propui sa-l invite la un meci de fotbal. Ce zici?

| Senorita2000 explică (pentru sopranaCadaverica):

Foarte inteligent răspuns. Mulțumesc pentru ajutor? Dacă nu vrei să ajuți, nu răspunde.

| BogdanM275 a răspuns:

Nu poți, dacă nu exista atracție nu ai cum sa reușești eventual încearcă sa le pui niște muzica, romantica sa ști ca ajuta.

| Senorita2000 explică (pentru BogdanM275):

Am citit ceva recent, cum ca pot pune o bucata de hartie cerata sau plastic alb în acvariu, care să arate cât de cât ca și un cuib. Si asta îl poate determina pe mascul să construiască cuibul. Am încercat cu un bol de unica folosință, pe care l-am așezat intr-un colț și văd că peștele a început să facă bule sub el. Dar o să încerc și cu muzica. Mulțumesc frumos!?