| Senorita2000 a întrebat:

Bună, TPU! Mi-am cumpărat de curând un mascul betta și după câteva zile, o femelă. Pe mascul îl țin într-un acvariu de 22 de litri, iar pe femela într-unul puțin mai mic, de 10, până reușesc să achiziționez altul. Am observat de câteva zile ca masculul a început să facă spume intr-unul din colturile acvariului, deși avea plante de suprafață de care să îl lege... Femela are burta umflată, deci presupun că are icre. Problema e că atunci când o bag în acvariul masculului, acesta o "fugărește" și o atacă continuu. Știu că el își apără teritoriul, asta e clar. Dar probabil femela are nevoie să fie "stoarsă" și el nu face nimic. Ce pot sa fac să îi determin să se agreeze? Și când stiu exact că femela e pregătită să depună? Cât de mare trebuie să fie burta ei?
Da, m-am documentat înainte, dar nicăieri nu găsesc răspunsuri concrete...
Mulțumesc!

1 răspuns:
| RowseRj a răspuns:

În primul rând ar trebui săi pui pe amândoi în acvariu deoarece când femela va depune icrele masculul trebuie să le fecundeze că altfel nu iese nimic din ele. Deocamdată încearcă să pui o plasă ( nu de cumpărături) cu gurele între ei. Și nu-ți face griji. Odată ce femela depune ouăle masculul din instinct va vrea să le fecundeze și atunci nu mai trebuie să ți plasa între ei. Deocamdată probabil nu sunt familiarizați uni cu alți.