| Anonima6754 a întrebat:

Buna TPUhappy mi-am luat un yorkshire mic si are schema de vaccinare, dar cand intru de exemplu intr-un magazin cum sa procedez cu el daca il agat cu lesa de ceva el nu pleaca dar daca mi-l fura cineva? Ptc e mic.Ce sa fac? Exista lese speciale pentru asa ceva sau ce trebuie sa fac?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu il scoate afara pe frig il imbolnavesti este mic si sensibil, trebuie sa stea in casa la caldură, vara il poti scoate afara la aer.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă îl lași afară, stai cu ochii pe el, prin vitrina magazinului (il supraveghezi permanent, nu doar de frica hoților, ci si din cauza altor câini, care-l pot ataca chiar dacă sunt ținuți de proprietari în lesă).
Dar, daca e așa micuț, il poți ține in interiorul hainei, că nici macar nu ti-l vor observa. Doar căpușorul poate să-i rămână afară din haină, il ții ca pe un bebe, lipit de piept.
Ca ham, poti sa-i cumperi unul pentru pisici, de mici dimensiuni, de la un petshop ÎI iei cu tine, pentru a-l proba, fiindcă în petshopuri sunt permise animalele de companie. Dar si in magazine nealimentare, cu exceptia farmaciilor.
Până la urmă, depinde de sufletul omului. Unii nu-i suportă niciunde.
Sunt unii care, nici pe ei înșiși, nu se mai suportă. )) Așa că...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună. Cel mai sigur e să-l transporți într-un ghiozdanel special... cum spune si PsyhoChild.
Nu-ți recomand să-l lași singur până îți faci cumpărăturile.

| Goete a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne, chiar atat de rea e situatia in Romania? Sa nu poti lasa un catel pana faci cumparaturile? Eu imi las si trotineta electrica fara lacat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Goete):

Depinde acum, îți dai seama...
Depinde si de zona unde locuiești.

| Goete a răspuns (pentru anonim_4396):

In orasele mari mereu e mai mult risc, dar un caine, o bicicleta, chestii din astea... Pe aici poti intra in magazin cu un catel mic si daca il iei in brate, adica cateodata mai vad asa. Dar in cazul asta optiunea cu ghiozdanul chiar e buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Goete):

Eu unul, nu as avea încredere sa las nesupravegheat un cățeluș de talie mică. Un rottweiler da, dar nu un yorkshire, înțelegi?

| PsyhoChild a răspuns:

Nu-l mai lua cu tine la magazin. Nu exista lesa anti hot. Ai raspundere 100% de cainele tau deci doar tu il poti proteja, nu o bucata de sfoara pe care o legi de corpul lui.
Daca iti permiti, exista ghiozdan pentru animale, il poti cara in spate