| DeshiBebe a întrebat:

papagal sau caine? De ce?:s

Cel mai explicit raspuns primeste fundita!:*

Răspuns Câştigător
| LiviuuuXD a răspuns:

Câinele este și va fi mereu cel mai bun prieten al omului. Dacă dorești un animal cu care te poți juca toată ziua,ceea ce necesită și responsabilitate,îți sugerez un câine,dacă îți plac păsările,poți alege un papagal.
Câinii sunt distractivi,mereu binedispuși,credincioși,jucăuși,pur și simplu nu se mai satură de joacă.
Papagalii sunt foarte drăguți,au un penaj colorat, strălucitor, sunt micuți însă nu au mereu chef de joacă.
Însă de ce nu i-ai alege pe amândoi? Recunosc că, nu se înțeleg prea bine, au nevoie de timp petrecut împreună pentru a se obișnui.
O zi placută!

6 răspunsuri:
| irinuk28 a răspuns:

Si una si alta.Atata doar ca papagalul e mai plictisitor, caci totusi ce poate face mai mult decat a sta in colivie, si sa faca galagie.Necesita si mai multa atentie (trebuie curatata colivia 1-2 ori pe sapatama, hrana si apa la zi etc), pe cand catelul este mult mai distractiv.Nu necesita decat timp dar, cu masura.Atata doar ca trebuie plimbat si bagat in seama, caci in rest e si el un membru din familie si e mult mai simplu de ingrijit.

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Eu iti recomand cainele, nu imi plac pasarile.dar acum fiecare cu parerea lui.
Poti sa iesi la plimbare cu cainele, sa te joci cu el, este credincios, iubitor etc...

| Rebecca123 a răspuns:

Parerea mea este cainele pentru ca el este loial omului, cel mai bun prieten, si este si foarte inteligent..Intradevar este mai multa responsabilitate pentru ca trebuie sa ai grija de el, sa il plimbi dar te si bucuri in acelasi timp.Nu ca as avea ceva cu papagalii ca sunt dragalasi insa el doar imita laughing

| DeshiBebe explică:

Mai astept raspunsuri!big grin

| DeshiBebe explică:

Multumesc mult pentru ajutor all! Pana la urma mi-am ales caine..si il voi primi maine(de ziua mea) big grin

| DeliaXD a răspuns:

Catelul
Deoarece cu papagalul nu ai ce face+ca are nevoie de ingrijire foarte atenta (curatatul coliviei poate ajunge pana la 3-4 ori pe saptamana)apoi papagalului ii vor trebui diferite obiecte care sunt mai costisitoare mai ales ca sunt cam multe si colivia e destul de scumpa
Cainele deoarece cu el te poti juca,te consoleaza cand ai nevoie, sunt frumosi laughing totusi au si ei nevoie de niste jucarii dar nu sunt atat de scumpe, o perie, si lese si zgarzi(da la plural deoarece i le vei schimba fiindca ei cresc) si mancare
Stiu ca te-am ametit de tot laughing
Totusi sper ca te-am ajutat cat de cat :*
Pa, pa happy