| Katyk3229 a întrebat:

pisica mea a născut pe data de 20 septembrie si acum nu mai vrea sa aiba grija si sa hrănească motananeii si ei tot miauna si nu stiu ce sa fac. Eu îi hrănesc dar ei tot miauna, ce sa fac? Va rog ajutati-ma.
Va rog DAU FUNDITA!

7 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Poți să le dai lapte cu seringa dar ei tot o să miaune fiindcă le e dor de mama lor.

| alina2k18 a răspuns:

Joaca-te cu ei mai mult sa i obosesti, un bat/nuia cu o panglica prinsa in varf sau un ciucure de atarna si il rotesti in aer, pe jos etc si ei or sa fie ca la vanatoarewinking dupa el.
Cu ce ii hranesti? Preferabil mancare umeda pentru kitten sau pateute ca nu prea au dinti de boabe la 1 luna.
Poti sa toci si carne de pui fff marunt si le dai asa sau le amesteci cu sosu din pliculet pentru kitten.

| Goete a răspuns:

De unde stii ca sunt motanei toti? Oricum, si daca sunt motani si daca sunt pisicute, trebuie ajutate sa faca treaba mica si treaba mare, masandu-le zona cu pricina cu o carpa umeda - lucrubce mama il face cu limba pana cand sunt capabili sa faca singuri (puiutii). In afara de asta, lapte caldut cu seringa

| Goete a răspuns:

Scuze, la o luna nu cred ca maine necesar sa le ajuti sa isi faca necesitatile

| Vikaa a răspuns (pentru Goete):

E necesar la 1 luna, la 2-3 nu mai e necesar.Pana la 2 luni pisica mama tot ii stimuleaza cat mai des, la 2 luni deja pot si singuri, nu mai au nevoie de ajutorul mamei lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu le-am dat lapte cu seringa. Găsești la farmacie.

| lorena66 a răspuns:

20 septembrie? Inseamna ca motanii au aproape o lună. Nu e cazul sa te joci cu ei, acestia se au pe ei ca si frati. Insă deodata ce au aproape o luna, stai calm/ă—e ceva normal, nu mai au nevoie de laptele mamei.
Cel mai ok pentru ei, daca vrei sa te asiguri ca primesc toate proteinele, grasimile si calciul de care au nevoie poti sa le incalzesti o canita de lapte, sa inmoi bucatele micute de paine si branzică in ea. Te rog sa nu-i inveti de pe acum cu carnea cruda.
Am fost foster parent pentru 2 pui nou nascuti de pisica, anandonati si la o luna au inceput sa manance carne crudă, insă nu le pica prea bine. Era greu de digerat, iar in final au ajuns la diaree si o dată chiar si vomă.
Pregateste-le un culcus, in care sa se simta bine, in siguranta, apoi ai grija ca sunt hraniti cum trebuie.
Toate cele bune!