| Laurosa a întrebat:

Pisica mea vomită și slăbește din ce in ce mai mult! Are un an jumate. De obicei vomită și deparazitările dar i le dau din nou, e vaccinată. Sunt foarte panicată! Ea in rest e foarte activă. E și sterilizata. NU O LAS AFARĂ!

5 răspunsuri:
| Dana1999 a răspuns:

Trebuie să mergi cu ea sa o vada veterinarul. Cere mai multe păreri de specialitate.

| millar a răspuns:

Buna, de cat timp vomita pisica? A baut apa? A mancat? Ce culoare are voma?
A vomitat dupa ce i.ai dat pastila de deparazitare?
Ai observat ca are paraziti?

| millar a răspuns (pentru millar):

Poti sa ii dai antivomitive, astea le gasesti la farmacia umana: spaverin, metronidazol
Daca nu mananca iti sugerez sa ii zobesti jumatate de pastila si sa il amesteci cu apa sau cu iaurt dar nu foarte mult cat sa formeze o pasta sa poti sa ii dai, sau daca reusesti sa i o dai bucata e si mai bine ( daca are paraziti sa nu ii dai lactate) si ai grija cu ce o hranesti si sa aiba mereu apa langa ea, poate dura maxim o zi pana sa ii revina pofta de mancare, asa ca nu te speria.

| Laurosa explică (pentru millar):

Pisica vomită de o săptămână. Da bea apă, mănâncă la fel, voma e maro(vomează doar bobite, nu e sânge), deoabicei vomită după ce ii dau pastila dar am i-am dat-o din nou, nu am observat să aibă paraziți

| millar a răspuns (pentru Laurosa):

Schimba mancarea un timp incearca mai multe tipuri si vezi care nu ii provoaca voma, daca iti ie mai convenabil sa ii cumperi mancarea aia poti reveni la acele bobite dupa un timp, uneori pisicile mai vomita si daca mananca prea mult in caz de vomita si nu mai mananca poti sa cumperi un antivomitiv.
Eu zic ca nu ai de ce sa te speri atat timp cat nu sunt si alte simptome e normal.