| Arome a întrebat:

Stiti daca sunt de cumparat caluti de mare pentru acvariu; daca ai voie sa ii detii si cam de unde ii pot lua si cat ar costa?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

2 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Cu exceptia lui hypocampus reidi, cam toate speciile de hypocampus sunt protejate de legile internationale. Cei care se vând sunt exemplare reproduse în captivitate
http://www.tropheus.ro/syngnathidae/4016-hippocampus-erectus.html
''Este recomandat ca aceste animăluţe să nu fie puse într-un acvariu cu peşti, deoarece pot fi stresaţi şi astfel nu se vor mai hrăni. De asemenea, sunt de evitat şi acvariile cu anemone sau corali, deoarece aceştia îi pot înţepa''
http://despreacvaristica.ro/calutii-de-mare/

| IonutCG90 a răspuns:

Buna ziua,

Mi-ai dat o idee buna de afacere, multumesc si eu. Pe piata din RO nu prea avem, sau chiar nu avem, in schimb in alte tari se vand. Nu este ilegal, poti avea dar sa ai grija de ei sa-i iubesti. Am gasit cateva site-uri care au asa ceva. Preturile sunt intre 100 lei si 500 in baza caror specii de caluti vrei sa comanzi. Sper totusi ca ti-am fost cat de cat de folos! happy