| LiviuuuXD a întrebat:

stiu ca nu pare credibil dar am primit de la o ruda foarte indepartata un puiut mic de leopard, are doar 2 luni.Acea ruda nu este din Romania si nici macar aproape de Romania,si a luat puiutul de la un centru de animale din zona ei.E riscant sa cresc unul? Ce ii dau sa manance? Pot sa ii dresez sau sa ii invat cu animalele si oamenii? Cand o sa fie mare o sa faca probleme? Doresc cat mai multe informatii despre leoparzi,daca se poate si link-uri! Funda,e foarte important,mai ales ca acest pui de leopard se procura foarte greu si e si foarte scump! Va rog fara raspunsuri de genul "Minti, nu ai cum sa ai un pui de leopard!" mai bine va abtineti sa raspundeti daca vreti sa raspundeti asa!

11 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Este ilegal sa il detii. daca chiar vrei sa il ai trebuie sa declari pe propria raspundere la directia sanitar veterinara din zona.sa il duci la veterinar.de dresat se dreseazas usor.mai ales daca il cresti in casa, nu o sa fie aresiv.eu iti recomand sa meri sa il declari ca mai apoi sa nu fie probleme

suntserios
| suntserios a răspuns:

Minti, nu minit e treaba ta dar sa stii ca e ilegal sa detii animale de genul, ca sa nu mi zic ca poate sa te omoare dintr-o muscatura.

| LiviuuuXD explică (pentru suntserios):

Pai ma gandesc ca il pot dresa nu? Eu cred ca pot insa nu gasesc pe net cum. Oricum e mic, doar n-o sa sara pe mine, e chiar foarte linistit.

| AllePufulete a răspuns (pentru suntserios):

Stai calm/a ca am un prieten care are un pui de leu... si? nu l-a mancat inca laughing

| suntserios a răspuns (pentru AllePufulete):

Normal pentru ca e pui, dar cand cres nici mama dresajului nu ii va suprima instinctele de a ucide pentru hrana.

| NuMaContrazice a răspuns:

E greu sa cresti o felina mare cum e leopardul, mai ales daca habar n-ai cum s-o faci, trebuie sa ai grija pentru ca e foarte sensibil la boli si trebuie sa-i faci vaccinurile, uita-te pe Nat geo si animal planet si alte canale de genu si o sa inveti foarte multe, cand va avea peste 6 luni trebuie sa ii faci o cusca mare si acoperita pentru a nu sari, leoparzii sunt foarte inteligenti, si trebuie sa ai grija cand va fi adult cum te porti cu el, nu ii poti dresa ci trebuie sa le cunosti limbajul corpului, pentru ca daca nu o sa te atace cand nu te astepti si nu o sa stii de ce chiar daca pentru animalele din specia lui ar fi fost ceva previzibil, documenteazate bine pentru ca nu e un caine sau o pisica de casa, eu zic ca cel mai bine ai vorbi cu cineva care mai creste feline mari, sa nu mai zic ca poti face puscarie daca esti prins cu asemenea animale pentru ca nu ai voie sa cresti animale exotice fara autorizatie si nu stiu ce aprobari, eu iti recomand sa faci cumva sa scapi cu el, poate poti contacta o asociatie de protectie a animalelor si sa le spui ce s-a intamplat si poate aceasta te v-a ajuta sa trimiti animalul in africa sau la vreo gradina zoo pentru ca leoparzii sunt pe cale de disparitie si este ilegal sa detii unul.Chiar daca nu te prea cred ca ai unul, iti urez succes si gandeste-te si la binele animalului.winking

| libellvle a răspuns:

Suntserios, nu este adevarat ce spui! Am vazut la TV pe Nat Geo Wild un documentar de genul. O doamna de vreo 40-50 de ani ce avea in casa 2 leoparzi. Adica esrau dresati, nu muscau nu nimic. Se poate creste dar imagineaza-ti cat este de greu. Daca stii ca nu ai timp, sau ca nu poti, mai bine nu-l invata cu oamenii si du-l la un centru specializat. Chestia cu muscatura depinde si de loc. Adica daca te musca un pic de glezna nu ai cum sa pori, dar daca muscatura e adanca sau ceva de genul... Dar daca-l inveti de mic, nu trebuie sa-ti faci probleme, decat in cazul in care ar prinde vreo boala sau ceva. Este important sa-l tii in spatiu liber, deci nu e recomandat sa stai la bloc.

Uite cateva link-uri:
1: http://ro.wikipedia.org/wiki/Leopard
2: http://www.e-pets.ro/articole/leoparzii-superpisicile-naturii
3: http://www.descopera.net/animale_leopardul.html

Iti promit ca daca mai gasesc ceva interesant o sa te contactez imediat!

| suntserios a răspuns (pentru libellvle):

Felinele astea au niste instince criminale, nu pot fi eliminate complet prin dresaj, daca te musca de picior se joaca, dar ele sar la gat, atunci cand instinctul le dicteaza ca trebuie sa omoare si daca pot omora animale de 200-300kg printr o muscatura, cu un om e chiar o nimica toata.

| LiviuuuXD explică (pentru libellvle):

Nu,stau la casa si vara e foarte umbra, in spatele casei iarba este lunga, si am 5 copaci care sunt perfecti sa te catari acolo! Si iti multumesc ca ai raspuns, contacteaza-ma la id-ul meu de messenger, sillent_bossul. E foarte bland si acum se joaca cu catelul meu, ieri l-au vizitat 3 prieteni si ce bucuros a mai fost! Asta cred eu ca e semn bun.

| libellvle a răspuns:

Suntserios, nu este adevarat ce spui! Am vazut un documentar pe Nat Geo Wild care era cu acest subiect... Se poate creste, dar imagineaza-ti cat este de greu. Daca stii ca nu ai timp sau nu poti s-o faci mai bine ia legatura cu un centru sau o firma specializata! Daca ai timp, ar trebui sa incepi antrenamentul de la varsta frageda. Acum iti dau 3 link-uri:

1: http://www.descopera.net/animale_leopardul.html
2: http://ro.wikipedia.org/wiki/Leopard
3: http://www.e-pets.ro/articole/leoparzii-superpisicile-naturii

Daca mai aflu ceva o sa te contactez pe loc! Bafta multa!