| Andra22222 a întrebat:

Sunt indecisa, heeellp mee. Ce să aleg dintre papagali perusi sau hamsteri pitici? Cat costa fiecare? Care este mai activ? Care se intretine mai usor? Vreau argumente.

Răspuns Câştigător
| Justacrazygirl a răspuns:

Din punctul meu de vedere, hamsterul e mai usor de intretinut, in sensul ca nu face mizerie prin toata casa. Eu am avut 3 perusi,si mereu faceau dezordine, isi faceau nevoile prin camera si se ascundeau prin toate locurile imposibile (uneori ramaneau blocati ). Orice animal ti-ai lua,trebuie sa ii dai drumul afara din cusca (in cazul pasarilor mai des,sunt destul de agitati si ii chinui daca ii ti numai in cusca ). Hamster nu am avut,i-am cumparat in schimb unei prietene, asa ca am putut sa observ cum se ingrijeste. Nu e o problema daca il ti mai mult in cusca, poti sa il lasi liber, asta daca nu nimeresti unul hiperactiv, dar chiar si asa, stau mai mult in cusca fara sa sufere decat perusi. Nu fac mizerie in afara custi, rumegusul se schimba mai usor si mai rar decat la pasari. E o varianta mai buna daca nu esti genul de persoana care sa stea mereu sa curete dupa animalul sau.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia un hamster, maca nu fac atata galagie...

| Andersen2k18 a răspuns:

Cred ca ai putea sa iti iei un hamster, nu e asa de greu de ingrijit ca si papagali perusi.

| Andreea213 a răspuns:

Pai eu as alege perusii. Daca ii obisnuiesti cu tine ii poti chiar dresa. Nici nu costa mult unul. Sunt activi si prietenosi, dar mai greu de intretinut, pentru ca fac mizerie.

| AntoniaRules a răspuns:

Stiu ca te-ai decia deja dar eu zic sa iti ei un perus.E usor de ingrijit! happy
Eu am doi adulti si doi pui.Pot fi invatati diferite trucuri si pot si invata sa vorbeasca.
Hamsterul face galagie noaptea. sad
Miroase daca nu ii schimbi talasul de doua ori pe saptamana. (am avut si hamster)
Perusii sunt inteligenti si cuminti, dar de hamster ce sa zic?!
Nu pot fi invatati trucuri si musca daca sunt stresati.Mor repede(traiesc 2 ani maximum), iar perusi traiesc mult mai mult(8-10 ani).

Sper ca te-am ajutat!winking
Bafta multa!

| Andra22222 explică (pentru AntoniaRules):

Mulțumesc

| AntoniaRules a răspuns (pentru Andra22222):

Cuplacere! happy
Sa ti cont de raspunsul meu si inca ceva:
Daca vrei un prieten de care te poti atasa si care poate trai indelungat, ia-ti un perus.
Daca vei alege hamsterul, te vei atasa de el si vei suferi mult, pentru ca va trai numai 2 ani. sad

Bafta!
Sa nu eziti sa ne scrii ce ai ales!winking
Bafta multa!

| user123654 a răspuns:

Perușii au sistemul respirator foarte sensibil. Ia-ți mai degrabă hamster.

| Jrr_Klaudiu_1995 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, hamsterul
Hamster(dezavantaje):
-traieste putin, intre 2-3 ani(daca e hamster pitic) si intre 3-5 ani(daca e hamster sirian)
-e un animal nocturn asa ca vei avea posibilitatea sa te joci cu el doar seara

| Aly112233 a răspuns:

Eu zic sa iti iei un hamster. Perusii sunt foarte sensibili, se imbolnavesc repede, iar din cate am auzit dupa varsta de 1 an daca acesta nu are pereche va murii. Asa ca iti poti lua un hamster. sunt mult mai draguti si traiesc mai mult