| mikayo a întrebat:

Buna, TPU!
Vreau sa imi iau un catel. (pug, mai exact)
Sunt constienta de tot ce trebuie sa fac pentru ingrijirea lui, dar am o dilema.
In zilele lucratoare o sa stau in oras, iar in weekend voi veni la tara. Nu cred ca voi putea veni mereu cu masina mea, asa ca am cateva intrebari.
Taximetristii ma vor primi cu un catel?
Dar autobuzele?
Si daca nu, ce imi recomandati sa fac?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, este indicat sa nu-ti iei nici un catel, pentru ca nu-l poti incuia in casa si neglija, cum nici nu-l poti lua cu tine, in mijloacele de transport.
Cand te vei potolii cu atat plimbat si nu mai pleci nicaieri, poti sa-ti iei si 2, dar pana atunci, fii constienta de cat rau poti face unui biet animalut, sa-l neglijezi atata, lasandu-l singur in casa, nemancat si fara posbilitatea sa-si faca nevoile.

| J0B0MAT a răspuns:

Dacă le dai acolo ceva, ar trebui. Unele permit şi accesul cu animale. Cu trenul dacă îi iei bilet, vei putea să îl iei cu tine.

| ℓαυяα a răspuns:

Daca nu poți sa ii oferi timpul și atenția de care are nevoie, nu îți lua happy

| CarcotasulVesel a răspuns:

Daca il lasi singur toata ziua inchis intr-un apartament o sa inebuneasca de plictiseala si o sa roada tot ce prinde, cabluri, papuci, perne, paturi, etc.

am vazut o TONA de animale de companie in trenuri, autobuze, iar taximetristii, cand platesti o deplasare asa de lunga, ca iesi din oras, nu or sa aiba nimic de zis, decat daca face ceva rau in masina (care nu o sa se intample cu tine de fata)

| 420h2o a răspuns:

Eu iti recomand sa nu. Un caine este o mare responsabilitate, iar daca nu ai timp de el nu merita.
Eu am un husky siberian pe care l-am lasat la parintii mei, nu am avut cum sa-l iau in Bucuresti. Cat am fost acasa cainele era plimbat 2 ore pe zi, acum s-a ingrasat cateva kg din cauza lipsei de miscare si de asemenea pentru ca nici ai mei nu-l plimba mult, cainele este trist.
Iti inteleg dorinta, sa ai un caine e un lucru minunat, efectiv ma gandesc cateodata ca nu-i meritam.
Mai bine o pisica, este usor cu cusca de transport in taxi si autobuze, plus ca ele dorm undeva la 16 ore pe zi din ce stiu, asa ca nu trebuie sa-ti faci probleme ca se plictiseste.