| theo2345 a întrebat:

Bună TPU! Vreau să vă adresez o întrebare. Știu că o să pară fara noimă/logică, dar totuși o să-mi fac curaj. Eu am o cățelușă care are varsta de 8 ani. Și nu mi-o mai doresc de 2 ani. M-am cam săturat de ea, m-am săturat să o scot afară (latră efectiv pe absolut oricine) etc. Pur și simplu nu-mi mai doresc să mai am această responsabilitate pe cap. O mai pot vinde la vârsta aceasta? Sau o păstrez așa cum e?

4 răspunsuri:
| Anuket a răspuns:

Nu ai specificat dacă este de rasă sau nu. Dacă este și nu urmărești să iei mulți bani poate reușești să îi găsești un stăpân postând anunț pe situri, olx, Facebook, etc.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salut! sad Nu-l abandona pe săracul câine. sad Nu ți-e milă? L-ai crescut, totuși. S-a atașat de tine. A prins afecțiune, afectivitate. sad I-ai dat de mâncare. Ai fost stăpâna acestui câine. Și ți-a slujit cu loialitate. Te-a apărat. Gândește-te cum se va simți, are suflet, memorie, amintiri. Mai gândește-te! Funda? big grin

| VanillaQ a răspuns:

Teoretic, in fiecare oras din tara exista un adapost pentru animale.
Daca nu o poti da pe site-urile de social media sau olx, poti solicita ajutorul celor de la adapost.
Ideal ar fi sa ne gandim de doua ori inainte de a face un pas cand vine vorba de niste suflete necuvantatoare, deoarece tu ai dorit-o, ar fi "responsabil" sa iti asumi si sa o accepti asa cum este, doar pe tine te are.