| adriana_badila a întrebat:

Vreau un catel si m-am hotarat sa iau un labrador avand in vedere ca stau la casa si ii pot crea conditii. Faza e ca nu am experienta deloc cu cateii si nu stiu la ce sa fiu atenta. Ce trebuie sa am in vedere cand iau in labrador sau oricare alt catel?

2 răspunsuri:
| Vikaa a răspuns:

Avand in vedere ca labradorii au probleme genetice precum displazia de sold sau de cot,obezitate,diabet zaharat si mai cateva boli, trebuie sa iei puiul de la crescator autorizat, va fi mai scump putin avand in vedere ca are carnet de sanatate, fisa Pedigree, provenind din parinti cu rezultate exceptionale.Labradorii au nevoie de o dieta echilibrata, se ingrasa usor.
https://www.facebook.com/groups/BARF.Romania
Pe grupul recomandat poti intreba ce are voie catelul sa manance si ce nu, si sa vezi fisierele cu meniuri, poti intreba si gramajul de mancare pentru un catel de numai cateva luni.Sunt niste caini gelosi, lor le trebuie multa atentie, nu suporta cand dai atentie altor caini, de preferat sa iti iei si pisici, sa il inveti sa fie friendly si cu alte pisici.Sunt buni membrii de familie si se comporta ca niste copii, sunt foarte copilarosi si amuzanti.Nu sunt buni ca si caini de paza, dau laba cu hotul astia. Daca vrei sa iti iei alt catel te documentezi de trecutul lui si faci la fel, cumperi de la crescatorii autorizati ai rasei respective.

| Justme32 a răspuns:

Să fie hrănit cu lapte și șuncă, apă de 5 ori pe zi, răsplată cu bravo și ai grijă să nu se cace peste tot. Și plimbare de 2 ori pe zi