| Emy962 a întrebat:

Bună tuturor.
Am primit acum o săptămână, prietenul meu ne-a făcut cadou un Bulldog francez(3 luni). As vrea sa îmi dați câteva sfaturi pentru dresarea lor.

Ceea ce ma interesează cel mai mult ar fi cum îl educ sa doarmă singur într-o alta camera, fără sa plângă toata noaptea. O singura data a dormit în pat, ziua, iar acum în fiecare seara vine și plânge la ușa sau la pat.
Ieri a dormit prima data cu noi toată noaptea și a tăcut. Dar as prefera sa respecte spațiul fiecăruia.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca nu iti mai trebuia caine, daca nu poti convietui cu el.
toti cateii fac la fel. este pui, este luat de la mama lui, si are nevoie de afectiune.
da-l cuiva care totusi are timp, si care se va ocupa mai mult de el.
un pui de om, un pui de papagal un pui de ce vrei tu, va simti lipsa mamei lui, si va incerca sa gaseasca pe cineva, sa aiba grija de el, dar asta insemnand nu ca il inchizi in baie si gata.
pune un anunt de adoptie si faci o fapta buna happy

| Emy962 explică (pentru anonim_4396):

Ca să ma fac mai bine inteleasa: timp, am de el. Dar vreau sa fie impuse anumite reguli între noi și relația cu câinele și fiecare sa își știe locul. Nu vreau sub nici o forma sa fiu dura cu ea, dar vreau sa o dresez frumos și sa crească cuminte, dar în acelasi timp sa ii ofer toată afecțiunea de care are nevoie.

Sunt deschisa la orice sfat, dar unii oameni preferasa facă pe deștepții și sa nu ajute, ci sa critice.

Mulțumesc pentru răspuns.