| SoniaIoana a întrebat:

Bună tuturor! Am și eu o întrebare...Acum aproape 2 saptamani am cumparat doi papagali(perusi). Dupa doua zile am observat ca femela tremura si respira ciudat...adica respiratie ff deasa in comparatie cu masculul. Si acum vad ca si masculul a început parca sa stranute. Ce poate sa însemne asta?

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

In primul rand trebuie separati, fiecare intr-o colivie si camera diferite, altfel va lua si masculul boala si vor muri amandoi. Masculului da-i niste vitamine dizolvate in apa, ii vor intari imunitatea. Femela trebuie dusa la un veterinar specializat in pasari exotice. Daca esti din Bucuresti ti-l recomand pe cel de langa teatrul Masca

| Andreeush a răspuns:

Întreabă un veterinar. Poate e bolnavă femela.

| noname2021 a răspuns:

De femela nu stiu ce sa zic dar de mascul pot spune ca unele pasari mai stranuta, ca si omul. Poti sa ii duci la un control eventual si vei vedea exact.

| SoniaIoana explică:

Treaba e ca nu sunt blegi...adica mananca, ciripesc destul de mult...apa nu imi dau seama cat de multa bea