| gniuliana a întrebat:

Bună tuturor! Am un cățel yorkshire terrier în vârstă de 4 luni și întâmpin ceva probleme în a-l educa și forma o legătură strânsă cu el. Despre yorkshireri se știe că sunt încăpățânați și durează ceva timp până să fie dresați. Am mai avut înaintea lui tot un yorkshire care a murit dar cu care am avut cea mai puternică conexiune, pot spune că a fost iubire reciprocă. Eu l-am dresat și a fost câinele perfect. Acum, crezând că am ceva experiență cu această rasă, pare că m-am înșelat. Nu știu cum să procedez cu el. Deci, problema este următoarea. Acasă, în casă, mă ascultă și pare că se creează o legătură între noi, asta până când ieșim afară. Fiind un cățeluș yorky, este extrem de drăgălaș, micuț și dornic să socializeze. Dar nu reușesc să-l fac să înțeleagă de ce ieșim afară, în principiu(să facă nevoile și apoi puțină socializare). De ce am spus că este drăgălaș tare? Toată lumea care trece pe lângă noi, se oprește să-l mângâie și să se joace cu el. Datorită acestui fapt, Maxi nu mai ascultă deloc de mine și dacă aș dispărea nici nu ar observa, contrar la cum este în casă. Telul lui când ieșim afară a devenit acela de a aștepta oamenii să treacă și să-l bage în seamă. Țopăie de la distanță când vede câte un om. Asta mă împiedică să am control asupra lui. Ce pot să fac să evit așa ceva? Să cer oamenilor să-l ignore? Repet:pierd controlul asupra lui, nu-l interesează să - și facă nevoile ci doar să agațe oameni. Dacă nu sunt oameni prin preajmă, își face nevoile și mă urmează. Altfel, nu. Am început să fac crize de nervi când văd că toată strădania mea de a-l dresa se năruie datorită socializării excesive cu oamenii iar el nu mai apreciază afecțiunea mea și uită că este cu mine. Ce e de făcut? Aștept răspunsuri. Ms.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Suna ca si cum trebuie sa apelezi la un dresor specializat daca doresti sa-l cresti cum trebuie. Poate gasesti sfaturi si pe Youtube.

1 răspuns:
| umbrax a răspuns:

Du-te cu câinele la un dresor cât sa va ajute doar sa treceți de aceasta etapa...