| Corina_5887 a întrebat:

As avea o intrebare in legatura cu porcusorii de guineea. Vreau sa imi cumpar unul, insa nu stiu in ce consta intretinerea acestora. Am citit multe site-uri despre ei, dar as vrea niste raspunsuri de la cei cu proprie experienta. In primul rand as vrea sa aflu despre alimentatia lor, ce cantitate de legume /fructe sunt necesare pe zi, la ce interval de timp trebuie schimbat talasul etc. In final as vrea sa va intreb daca este costisitor un procusor de guineea, aici incluzand alimentatie ingrijire (sampoane etc) pentru ca, in cazul in care imi cumpar unul, nu as vrea sa il chinui, ci sa ii ofer cele mai bune conditii. Multumesc anticipat.Promit fundita:*

Răspuns Câştigător
| Sebastian74 a răspuns:

Am porcusori de 3 ani de zile, sunt 2 fete(se simte prost daca e singur) talajul se schimb la 2 zile maxim pentru ca mirosul este urat si ii poate imbolnavii. eu nu le fac baie si nu cred ca este bine. adica come one in natura nu i spala nimeni.+ ca daca nu ai un sampon special li se face blana ca de sarma. crede ma ca stiu ce zic! de 3 ori pe zi dintre care una (la pranz)sa fie numai cu legume, fructe dar fara boabe! sa le pui apa zilnic si daca iti iei sa ti traiasca:Xlove struck

4 răspunsuri:
| Nommm a răspuns:

Buna Corina! Porcusorul de Guineea este unul din cei mai mic animalut de casa! Din cand in cand, este bine sa-l perii. In general este o operatiune placuta pentru ei fiindca percep periajul ca pe o mangaiere. Daca animalul dumneavoastra apartine unei specii cu par lung, se recomanda chiar perierea zilnica.
Cum nu au posibilitatea de a-si toci gherutele care cresc permanent, lipsindu-le piatra si lemnul din mediul natural, va trebui sa le taiati din cand in cand, fie la veterinar, fie acasa, deoarece le pot face deplasarea foarte dificila. In plus, cu cat cresc mai mult, cu atat cresc si vinisoarele din interior, care nu trebuie afectate de taierea unghiei asa ca, daca omiteti operatiunea o perioada mai indelungata, dupa aceea va fi ceva mai dificil de efectuat.
Baia nu se recomanda, maxim doua bai pe an sunt suficiente, in verile foarte calduroase sau daca blanita s-a murdarit foarte tare. In acest caz, folositi un sampon cat mai neagresiv pentru piele (PH7), evitati sa-l stropiti in zona fetei si uscati-l bine cu un prosop, porcusorii fiind foarte sensibili la curent sau frig. Este bine sa-l incalziti in brate pana cand blanita se usuca.
Porcusorii au nevoie de miscare. Daca spatiul custii nu le permite, trebuie sa fie scosi prin casa (vara, daca este posibil, in gradina, sub supraveghere, intr-un spatiu imprejmuit). La inceput vor fi putin speriati, dar cand se vor familiariza cu locul vor incepe sa alerge veseli, facand salturi (asa-numitele „pop corn") si scotand sunete de bucurie.
Atentie la cablurile electrice pe care au tendinta sa le roada, pot fi foarte periculoase! Evitati sa-i lasati pe o masa sau intr-un alt loc la inaltime, sunt foarte fragili si o cadere le-ar putea fi fatala. Fiind destul de fricosi, in casa prefera spatiile intunecoase de sub mese sau canapele, unde se simt in siguranta.
Daca nu-l puteti prinde pentru a-l pune la loc in cusca, puteti sa-l atrageti prin sunete familiare ce insotesc momentul mesei: vocea, zgomotul cutiei de cereale pe care a invatat deja sa-l asocieze cu hrana si la care raspunde prin piuituri ascutite il vor face sa iasa singur din locul unde s-a ascuns.
In rest, tot ce le mai trebuie pentru a fi fericiti si sanatosi este dragostea stapanului! Sa-l cresti cu dragoste(daca ti-l iei)! Pupiki! Funda? :X

| Zac a răspuns:

Cand am avut porusor de guinea i-am dat de mancare de creo3-4 ori pe zi. Trebe sa ai grija ce fructe si legume ii dai, cele mai bune sunt morcovii, salata, perele si merele. Cel mai rau lucru este ca lasa foarte mult par si ori cat la-i pieptana tot are par(motivul pentru care l-am dat). Trebuie sa ii pui apa proaspata in fiecare zi dar nu e sanatos de la robinet. Ai voie sa il speli vara dar fara sampon, apa sa nu fie fierbinte (poate pati ceva) si sa nu il speli in fiecare saptamana.Rumegusul trebuie schimbat o data pe saptamana. Dar cel mai important e sa aiba o cusca destul de mare si o roata, si sa ii dai un morcov pe zi. Poti sa ii cumperi fan special ca sa manance.

| ramibebe a răspuns:

Nu e costisitor.mananca iarba,fan,verdeturi,legume(nu ii da varza,cartofi),salata sa ii dai rar ca altfel ii afecteaza rinichii, fructe de oricare(o sa vezi ce prefera numai dupa ce ii dai), la pet shop e mancare pentru el cu vitamine ca surplus. zilnic trebuie schimbat rumegusul si sa il bagi in seama de cate ori esti laga el.

| necsarafa1 a răspuns:

Eu am porcusor de guineea de 2 ani si il spal cam o data la doua saptamani ca nu se murdaresc chiar asa de repede e bine sa ii dai fructe si legume care contin vitamina C talajul se schimba cam la 2 zile, poti sa le faci un hamac ca sa se relaxeze dintr-un material tare, punele un tub de plastic ca le place sa se ascunda, punele apa curata zilnic. Daca crezi ca le trebuie roata sau minge de hamster sa nu le pui ca au coloana fragila si daca fug mult se rupe coloana si sa nu calce pe minge ca pica pe ei si mor