| lombard785 a întrebat:

Întrebare către crescători de iepuri.
Iepuroaica mea (California) a fătat acum o seara, 7 pui dar cu părere de rau nu am reușit sa o mut la cușca pentru fătare și cei 7 au murit după naștere.

Vreau sa stiu când e posibila următoarea montare?

Am nevoie de un răspuns la întrebare nu de comentarii in plus!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu vrei sa ai si alte complicatii, asteapta cel putin inca 3 luni dupa fatare.

Cusca de fatare trebuie sa fie pregatita intr-un loc ferit de frig, ploaie si vant, cu temperatura minima de 10-12 grade, iar ipuroaica sa fie mutata acolo cu cel putin 1 saptamana inainte de fatare.
Dupa fatare NU vei umbla in interiorul custii si nu te vei atinge de pui cu mana timp de minim 6 saptamani, fiindca mama isi va omori puii daca simte mirosul omului pe ei! Pentru asta, cusca va trebui sa fie amenajat cu podea de grilaj metalic sau plasa, prin care excrementele sa cada in jos, iar pe o placa inclinata sa fie evacuati in frontul custii (de unde sa le poti curata).
Pentru scoaterea eventualelor pui morti vei folosi doar o penseta lunga (ca de rufe), caruia ii speli cu apa varful inainte de folosire, pentru a nu lasa mirosul tau in cuib.