| anonim_4396 a întrebat:

Bună, tuturora! Ce părere aveți despre DSRL Nikon D3500? M-aș bucura să îmi răspunda cei care au avut această cameră și sunt în domeniul fotografiei. Vă mulțumesc pentru înțelegere!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Am inteles, nu-i o problema chiar atat de mare sa cumperi un aparat DSLR folosit, o mai fac si altii.

DAR tot nu ai spus ce obiectiv are.
e cu distanta focala fixa (ceva gen 24mm)
sau are distanta focala variabila (cu zoom )? (de exemplu de la 17mm la 50mm)

ce deschidere maxima are diafragma lui? (f/3.5, f/5.6, f/6.3, etc)

IN alta ordine de idei, mare atentie sa nu iei teapa la calitatea produsului.

NU cumpara la distanta, intalneste-te cu vanzatorul si purecati putin aparatul.

Chiar nu vreau sa te sperii, dar ar fi bine sa cauti printre prietenii tai un fotograf (macar amator), o persoana care se pricepe, si sa inspecteze el aparatul si obiectivul.

Din cauza depozitarii incorecte si a conditiilor de utilizare, obiectivul poate avea acele depuneri numite "ciuperca obiectivelor".

Daca obiectivul e cu zoom, trebuie verificat sa functioneze fiecare treapta de deschidere a diafragmei (precum si sa poata fi deschis de la distata focala minima, la cea maxima).

Aparatul trebuie sa aiba undeva in parte inferioara un numar de serie.
DACA nu se vede deloc, sau se vede razuita/pilita zona ca si cum ar fi fost ras, nu il cumpara, 90-95% e furat.

Verificati cu ajutorul aplicatiei exiftool-12.04
o poza pe care o faceti cu aparatul.
Acolo vei vedea cate imagini au fost trase cu aparatul, deci ii poti aprecia uzura.
De fapt daca ma gandesc bine, s-ar putea sa iti arate direct in Windows.
In Windows, click dreapta pe o poza facuta atunci pe loc cu el, la Properties - Details ar trebui sa gasesti Shutter Count...

(la orice DSLR, declansatorul (butonul pe care apesi, impreuna cu sistemul lui care misca oglinda pivotanta) are o durata de viata.
La astea mai ieftine, acel numar de declansari poate ajunge la 100.000 de cadre. Cand acel numar e depasit, declansatorul se poate defecta oricand, mult mai repede, si va trebui cand schimbat, operatie deloc ieftina).

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E foarte bun, cu condiția să ai și obiectivele adecvate scopului dorit.

| NLS a răspuns:

La ce pret l-ai gasit?
Cu ce obiectiv vine?

Aparatul e din septembrie 2018, daca platesti pe el mai mult decat pe altele mai recente, atunci nu merita.
Oricum, mai mult decat aparatul conteaza obiectivul.

Daca are pret decent, atunci e o alegere foarte buna pentru un incepator.

E ideal pentru o fata, avand corpul de doar 365 g

(spre comparatie, Canon-ul meu 70D are 700 g)

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Eu nu îmi permit să cumpăr un aparat ok, nou. De acea caut pe olx și am găsit prețuri până în 1600 de lei.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Îmi dau seama că obiectivul prelucrează ce l m-ai mult imaginea, însă este deja este un capitol mai complex, și dacă ar fi să caut după obiectiv nu voi găsi un anunț așa ușor. Până la urmă obiectivele pot fi cumpărate separat, cu timpul. Sunt conștientă că ele separate de corp sunt scumpe.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Am incercat să caut D3600 și D3700 dar nu am găsit.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Mulțumesc mult! Mi-ai atât de multe informații că trebuie să-l studiez m-ai mult timp că să-l captez de-a-ntregul. O să încerc să fac ce mi-ai zis. Mulțumesc!

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, nu-i o problema chiar atat de mare sa cumperi un aparat DSLR folosit, o mai fac si altii.

DAR tot nu ai spus ce obiectiv are.
e cu distanta focala fixa (ceva gen 24mm)
sau are distanta focala variabila (cu zoom )? (de exemplu de la 17mm la 50mm)

ce deschidere maxima are diafragma lui? (f/3.5, f/5.6, f/6.3, etc)

IN alta ordine de idei, mare atentie sa nu iei teapa la calitatea produsului.

NU cumpara la distanta, intalneste-te cu vanzatorul si purecati putin aparatul.

Chiar nu vreau sa te sperii, dar ar fi bine sa cauti printre prietenii tai un fotograf (macar amator), o persoana care se pricepe, si sa inspecteze el aparatul si obiectivul.

Din cauza depozitarii incorecte si a conditiilor de utilizare, obiectivul poate avea acele depuneri numite "ciuperca obiectivelor".

Daca obiectivul e cu zoom, trebuie verificat sa functioneze fiecare treapta de deschidere a diafragmei (precum si sa poata fi deschis de la distata focala minima, la cea maxima).

Aparatul trebuie sa aiba undeva in parte inferioara un numar de serie.
DACA nu se vede deloc, sau se vede razuita/pilita zona ca si cum ar fi fost ras, nu il cumpara, 90-95% e furat.

Verificati cu ajutorul aplicatiei exiftool-12.04
o poza pe care o faceti cu aparatul.
Acolo vei vedea cate imagini au fost trase cu aparatul, deci ii poti aprecia uzura.
De fapt daca ma gandesc bine, s-ar putea sa iti arate direct in Windows.
In Windows, click dreapta pe o poza facuta atunci pe loc cu el, la Properties - Details ar trebui sa gasesti Shutter Count...

(la orice DSLR, declansatorul (butonul pe care apesi, impreuna cu sistemul lui care misca oglinda pivotanta) are o durata de viata.
La astea mai ieftine, acel numar de declansari poate ajunge la 100.000 de cadre. Cand acel numar e depasit, declansatorul se poate defecta oricand, mult mai repede, si va trebui cand schimbat, operatie deloc ieftina).

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vă mulțumesc!