| aria1996 a întrebat:

Vreau ca parintii mei sa-mi aduca pisicul in Spania din cate am citit singura modalitate ar fi doar avionul, nu? Stiti cu ce companie aeriana e posibil? Sau ce e nevoie in afara de pasaport si cip? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Trebuie sa aiba carnet de sanatate (carnetul de sanatate tine locul de pasaport), vaccinurile facute cu 3 saptamani inainte de a iesi din tara, cip, o cusca adecvata pisicii tale sa fie cu un castronel cu apa inauntru. De la medicul veterinar, inainte de plecarea cu avionul, i se va da pisicii o pastiluta pentru a dormi in timpul zborului, este pentru a o calma, in caz ca se sperie.
Numai companiile aeriene low-cost nu transporta animale de companie. Intereseaza-te daca e necesar sa se cumpere si bilet pisicii, la caine cel putin trebuie.

6 răspunsuri:
| aria1996 explică (pentru RoCkKiD):

Eu nu vreau sa fie singur...eu m-am gandit ca se poate altfel dar sa fie cu parintii mei doar pentru ca de la companiile aeriene sunt exagerat de stricti?

| Violleta2022 a răspuns (pentru aria1996):

Nu are cum sa fie cu parintii tai, pentru ca animalele merg in cala avionului, iar parintii tai merg sus, in cabina avionului.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca e intr-un recipient de-ala de pisici care incape sub scaun, e posibil sa mearga in cabina. Totusi trebuie de vazut ca nu toate companiile accepta asa ceva, si cu siguranta nu cele low-cost.

| RoCkKiD a răspuns (pentru aria1996):

Nu sunt exagerat de stricti. Pot fi oameni in avion alergici la respectivul animal sau din cauza urcarii sa faca urat. Nu vad de ce pasagerii ar trebui sa sufere in timpul calatoriei din cauza ca un pasager nu poate sta departe de animalul de companie 1 ora.

Personal, as aplica aceiasi chestie si la copii dar no' nu-i decizia mea.

| LibelulaTalula a răspuns:

Depinde ce pisic. Dacă e un tip nu trebuie Cip, dar dacă e chiar pisica îți cam trebuie