| IoanaMaria04 a întrebat:

Buna, vreau sa imi cumpar un dihor, de unde as putea sa achizitionez si cateva informatii cum as putea sa il invat la litiera?

Răspuns Câştigător
| Ajatara a răspuns:

Salut.Poti gasi dihori pe olx la preturi accesibile. Dihorii nu sunt greu de intretinut si nici nu emana mirosuri daca nu sunt tinuti numai in cusca.Cat despre cusca nu trebuie sa fie foarte mare(o poti construi chiar singur/a daca iti plac mestesugurile). Vaccinurile nu sunt mai scumpe decat la caine sau pisica si nici nu are nevoie de ele daca va fi strict animal de casa.Ca si la alte animale nu este recomandat sa fie singur dar sa stii ca nu este imposibil singurul lucru este ca femelele trebuie neaparat castrate daca nu sunt date la monta pot avea probleme grave daca intra de mai multe ori la calduri.Cat despre litiera nu trebuie sa iti faci griji invata foarte repede dihorita mea a invatat in 2 zile unde ii este litiera si o foloseste fara probleme de atunci.O zi buna si mult succes!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca stai la casa, poti sa-l tii in magazie, ca pute rau de tot si in casa nu-l poti tine.

| Shimozukushiki a răspuns:

Tocmai am prins unul, din păcate l-am omorât, dacă ziceai dinainte poate ți-l dădeam ție

| Snowa a răspuns:

Dihorii sunt greu de intretinut, sunt scumpi si au nevoie de vaccinuri care sunt scumpe si pe langa asta din cate imi aduc aminte nu sunt animale solitare deci ai nevoie de un alt dihor. Stii un veterinar care se pricepe cu animale salbatice, exotice si/sau mici? Daca nu, atunci dihorul nu este cel mai bun pentru tine.
Am vrut sa-mi iau si eu un dihor, dar cand am vazut preturile (in dolari, dar il lei sunt si mai scumpe) mi-am zis "Nope". Mai bine iti iei un sobolan sau iepure. Sunt mai usor de ingrijit si costa mai putini bani.
Daca mai ai intrebari despre animale exotice, salbatice sau mici poti sa mi le pui happy
P.S. : Costa vreo $65-250$, dar cred ca in lei e mai scump si o cusca trebuie sa fie foarte mare.

| IoanaMaria04 explică (pentru Snowa):

Pai am vazut ca sunt de la 300 -500lei. cusca e vreo 3-4 mil ..deci in concluzie imi trebuie un veterinar care se pricepe in animale salbatice?

| IoanaMaria04 explică (pentru Snowa):

Pai costa de la 3-5mil.iar cusca 3-4 mil.

| Snowa a răspuns (pentru IoanaMaria04):

Nu stiu sigur, ai putea sa ii cercetezi.

| IoanaMaria04 explică (pentru Snowa):

Tu de unde stii ca sunt greu de intretinut? te'ai documentat?

| Snowa a răspuns (pentru IoanaMaria04):

Destul de putin sincer.

| mimimumu a răspuns:

Întrebarea ta m-a facut sa pufnesc in râs laughing))
Nu intelege gresit, daca ne cunosteam poate radeam amândouă laughing)

| Ionutz0314 a răspuns:

Mai bine ia-ti o pisica laughing)