| Lary a întrebat:

Vreau sa imi iau pesti! Ce ar trebui sa ocntina acvariul? Care pesti se potrivesc? Ma refer sa nu i-au 2 si sa se manance intre ei.As vrea sa stiu cam tot ce le trebuie pestilor.Multumesc:*

Răspuns Câştigător
| hândel a răspuns:

Sfatul meu este sa intrebi la pet shop. Eu de acolo m-am informat oridecate ori am ales sa introduc alte specii in acvariu. Ei sunt specialisti, cunosc destul de bine si te pot sfatui intelept. In primul rand acvariul, pompa de oxigen, filtre, incalzitor cu termostat daca e cazul, termometru, plante naturale sau artificiale, depinde de speciile de pesti si lumina care i-o procuri, ceva decoratiuni precum o scoica, un vapor, un cufar, si nu in ultimul rand pietrisul care este de toate culorile si trebuie sa-l iei cu atentie ca s-ar putea sa contina chimicale care se descompun in apa si-ti omoara pestii, pe langa faptul ca ti-ar colora apa. tongue

6 răspunsuri:
| Aerosmith a răspuns:

Vei afla totul la magazinul de animale de unde ii iei. Si eu am avut multi pesti. Intrebi vanzatoarea de tot ce iti trebuie pentru pesti...Pestii care se "mananca" intre ei stau separati la magazin. Nu ai altceva de facut decat sa alegi pesti dintr-un acvariu. Eu asa am facut. E simplu.

| kamikaze a răspuns:

Foarte important in mentinerea sanatatii pestilor de acvariu este regimul alimentar. Dieta variata este aspectul numarul unu pe care trebuie sa-l ai in vedere.

In cele ce urmeaza iti vom prezenta cateva sfaturi de baza care speram sa-ti fie de ajutor:

Incearca sa-ti hranesti pestisorii cu cat mai putina hrana deshidratata. Excesul acestui tip de mancare le poate determina carente in organism.

O alternativa la hrana uscata poate fi cea inghetata. Daca vei varia toate aceste tipuri de hrana te vei bucura mai mult de frumusetea pestilor tai.

Atentie!

Alimentele dupa dezghetare pot deveni foarte perisabile. De aceea trebuie sa ai grija unde le depozitezi.

Alimentele care stau prea mult timp la temperaturi ridicate pot fi cauzele unor boli mortale.

Incearca sa te axezi pe hrana care sa contina cat mai multe nutriente active. Evita mancarea foarte procesata.

Pestii sunt in general vertebrate care mananca tot timpul. In schimbul unei singure mese alege sa-i hranesti de doua ori pe zi.

Asadar, fragmenteaza in doua jumatati egale o masa intrega.

Daca obisnuiesti sa pleci des in vacanta, aparatul automat care-ti hraneste pestii iti va fi de un real ajutor.

Acest dispozitiv automat poate fi programat si poate portiona mancarea.

Cu ce pot sa-mi hranesc pestisorii?

Crevetii si Krillii maruntiti sunt absolut deliciosi pentru pestisorii tai. Vei vedea cum vor fi inghititi cu lacomie in cateva secunde.

Peletele de creveti sunt o alternativa intr-un regim alimentar variat pentru pestii tropicali.

Daca ingrijesti pesti carnivori atunci larvele rosii nu trebuie sa lipseaca din alimetatia lor. Acestea contin proteine necesare energiei zilnice.

Plantele de apa pot oferi vitaminele si antioxidantii necesari unei vieti ehilibrate. Spirulina este o alga de culoare verde-albastruie care nu trebuie sa lipseasca din dieta pestior. Substantele pe care le contin aceste plante subacvatice sunt primordiale pentru sistemul imunitar.

Răspuns utilizator avertizat
| ☼loli☼ a răspuns:

Buna! Si eu am avut pesti, 2 portocalii numiti Molly si Arthur si am mai avut si 2 sanitari (parca asa se numeau) care faceu curat :)) numiti Youna si Younu =)) cel mai bine ca sa nu se manance intre ei este sa iei micuti sau daca vrei aceeasi rasa... desi nu cred ca s-ar manca intre ei, unchiul meu are un acvariu urias cu pesti multi de rase diferite. Pentru acvariu intra aici: http://www.zooland.ro/Sfaturi_pe_pentru_ingrijirea_unui_acvariu-3755.html

| Denisukk a răspuns:

Si eu am agvariu cu pesti.Adica doar un peste ca ceilalti mi-au murit. Dar sa stii ca nu se musca inte ei.Pestilor le trebuie: un agvariu spatios, apa calduta dar nici prea calda (potrivita), mancare speciala, aer.

| oana_2414 a răspuns:

Pai sanitari, goopy, discus, xipho, mooly, neon. Dar nici odata sa nu iti cumperi carasi.
Mult noroc.