| Turtura24 a întrebat:

Vreau să merg la facultatea de teatru, însă de cele mai multe ori vocea îmi "tremură" atunci când vorbesc în public. Nu știu cum să scap de emoțiile distructive... vreau să mă concentrez 100% pe personaj, însă de multe ori corpul și vocea imi devin cel mai mare dușman. Cum aș putea să mă calmez în situațiile acestea? Aveți vreun sfat? Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Joker400400 a răspuns:

Păi, fa exercitii de respiratie sau ai putea sa reciti tot felul de replici in oglinda. Multi au scapat de trac cu exercitii in fata oglinzii sau recitand diferite replici cu cel mai bun prieten/ă de parca ar fi o conversație obișnuită. Ar fi bine sa te uiti intr-un punct fix, adică la cealalta persoana careia ii reciti replicile. Sunt doar niste sfaturi. Ai putea sa încerci. Vrei sa dai la Unatc sau Ubb? (Intrebare "amicala")

| Turtura24 explică (pentru Joker400400):

Deja am intrat în Anglia la actorie... de asta mă prinde groaza atât de grav. Când mă gândesc că foarte mulți au un anumit istoric în acest domeniu (cât de puțin ar fi jucat, dar tot e ceva), mă panichez. Pentru admitere m-am pregătit singură și cu sfaturi de la diferite persoane prin telefon și mess... face to face, mai răruț.

| Joker400400 a răspuns (pentru Turtura24):

Nu ar trebui sa te panichezi. Pentru asta este facultatea, te ajuta sa scapi de tracul de scenă cu timpul.O sa vezi ca aceasta teama o sa dispară. Au fost si alte persoane care nu au avut legatura cu teatrul si totusi s-au integrat foarte bine. Daca spui ca ai tai colegi au mai jucat cat de putin si sunt de treaba te pot ajuta sa stii cu ce se mananca actoria. Pentru admitere incearca ce am spus mai sus. O sa te ajute. Poate ca acesta nu este cel mai detaliat si concret raspuns ( mie îmi place să scriu scenarii nu sa joc roluri) dar sper ca am putut sa te ajut. Iti doresc multa bafta!

| Turtura24 explică (pentru Joker400400):

Până acum am cochetat și eu cu mici scenarii, dar am zis că a venit timpul să îmi clădesc o bază mai amplă. Mulțumesc pentru sfaturi și baftă de asemenea!happy