| anonim_4396 a întrebat:

Bună.Vreau să știu de ce câinele unchiului meu se poartă așa agresiv cu mine.O să va spun cum a pornit tot. Unchiul meu are o stână de oi și capre.Are nevoie de câini.Acum avem vreo 10 câini care ii are la stână.Cu toți mă înțeleg bine și ma joc fără frică. Decat Max e problema.Max eu o corcitură de Ciobanesc Mioritic.Cand l-am luat eu m-am jucat, hranit, stat cu el in mare parte.Nu a fost dus la stână primul an.Dar dupa ce unchiul meu a dus oile in câmp iar.La luat si pe el.Cand mai mergeam pe acolo era la fel de jucăuș.Dar după o perioadă m-am axat pe treaba mea adică antrenamentele la fotbal.Cand am adus oile din câmp a venit si el, a doua zi. Ceilalti erau la fel de dulci.Dar când la adus pe el a intervenit o problemă. Cand la legat prima dată parcă am simțit o frică care nu am simțit o la niciun câine.Parca imi era frică să pun mâna pe el.Lam mângâiat cu juma de ✋ pe frunte și am plecat.Ma cheamă unchiul meu să il ajut să il lege ca a scăpat.Ba si cand am venit dădea din coadă dar într-un mod lent și parca simțea ceva.Am dat să pun mâna pe el.Dar a mârâit puternic.Si am zis no nu azi.Am o carieră de urmat nu am nevoie să joc cu un singur picior.Am plecat după ce la legat de acolo mi-a fost frică să il mai ating.Am încercat să ma apropi ușor dar el mârâie și îmi arată dinți.Bai si doar cu mine face așa.Nu il mai cunosc ce s-a întâmplat.cu el.Cum să remediez asta că el e chiar drăguț și o scumpete Până ma vede pe mine.Nu că mă muscat.Da el tacecând mă vede își vede de somnul lui.Da știu ca mă urăște.Nu își mai amintește cât ne jucam? Ajutați mă să revină la normal cu mine cel puțin ????

4 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Cainele are unul din cele mai dezvoltate simtuuri olfactile (de 10000-100000 de ori mai acut decat al omului). El simte (miroase) persoana careia ii este frica de el si pe aceea o ataca.

| GigelFentosu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Păi da frate da de ce să atace.Pana la urmă acum ceva timp eram prieteni.Acum nici nu pot să mă apropi de el.Ce i-am facut de s-a intors așa la 180 de grade? Și cum să remediez problema?

| InsaneZor00 a răspuns:

L-ai batut cand era mai mic?

| GigelFentosu a răspuns (pentru InsaneZor00):

Nu se pune problema nu l-am batut la modul serios.Dar mă jucam cu el in stil dr antrenament.Il puneam să tragă de o haină el dintr-o parte eu din altă. Incercam să trec de el cu mingea.Dar mă mușcă de picior(in joacă)? dar in rest atât.Nu l-am batut niciodată că nici nu aveam motiv.Acum explică-mi de ce face așa.De ce se comporta așa cu mine?