| Elena0531 a întrebat:

Bună ziua. A cumpărat cineva câine de la canisa "Dog Shop"? Acesta este site-ul lor: http://www.labradordevanzare.ro/
Mulțumesc anticipat.

7 răspunsuri:
| RowseRj a răspuns:

Da. Sora mea a luat.

| Cr777 a răspuns (pentru RowseRj):

Salut,a fost totul ok? Câinele sănătos, termen de livrare respectat, etc?

| RowseRj a răspuns (pentru Cr777):

Da totul a fost bine. Câinele a fost adus sănătos. Lam dus pentru o verificare în plus la veterinar și era bine. A fost o întârziere de 1 zi și un pic dar în rest a fost bine

| Cr777 a răspuns (pentru RowseRj):

Mulțumesc!

| petredanescu a răspuns:

Am cumparat eu un catel ciobanesc german de la ei.
Pana acum, de 30 de ani am avut permanent cate 2 catei in curte, deci stiu cate ceva despre ingrijirea cainilor.

Sunt niste tepari nenorociti, impreuna cu crescatorii lor.

Am platit comisionul de 360 lei, le-am indicat exact in poza care exemplar il vreau (mi-au trimis o oferta cu poze atasate, la care am convenit sa-mi furnizeze catelul la Timisoara cu un extra transport de 50 Euro). Dupa doua saptamani de asteptare si 5 telefoane, intr-un final ma suna transportatorul ca a doua zi i-mi aduce catelul, dar doar pana la Arad, daca vreau pana la Timisoara trebuie sa platesc 100 de lei in plus). Intr-un final merg pana la Arad ma intalnesc cu transportatorul/proprietarul, nu stiu ce era, catelul nu era cel din poza, dar simpatic foc, asa ca nu m-am cramponat de chestia asta. Ulterior surpriza, pretul era altul decat cel negociat (mai mare cu 15 Euro).
Deci ciupeli romanesti, 100 de lei la transport, 15 Euro din pret, de-ale casei...
Si bomba, dupa 4 zile catelul ajunge pe perfuzii, diagnosticat cu Coronaviroza si probabil si Parvoviroza, ambele teste au iesit pozitive, acum e in tratament, cu sanse mici de supravietuire.
Asta desi in carnetul de sanatate ( completat total intangibil) figureaza vaccin si deparazitare.
Cica garantia este de trei zile de la furnizare, cand Parvovirusul are perioada de incubatie de 7-14 zile.

Concluzie : fugiti tare de ei si nu va luati catei de la asa zis crescatori care nu au nici o treaba cu dragostea pentru animale, sunt niste rechini care nu au cea mai mica empatie pentru cateii pe care ii cresc, pentru ei este o marfa oarecare
Eu m-am muscat o data, a doua oara nu se va mai intampla.

| PopescuAndreiLaurentiu a răspuns:

Buna! Ai luat catel? A fost totul ok? As dori sa iau si eu unul, dar am nevoie de cateva confirmari. Mulțumesc! big grin

| TeoM a răspuns:

Cei de la Dog Shop sunt niște rechini, cum bine a zis cineva aici! Am luat prin intermediul lor acum o lună jumătate un pui de Basset. L-au trimis cu două săptămîni mai tîrziu decît era data limită prevăzută în contract. Asta n-ar fi un capăt de țară, la fel cum nici "costurile ascunse" nu-s vreo tragedie. Dar au trimis un puiuț cu o mașină chipurile specializată în transportat căței de la satu mare la bucurești în cea mai fierbinte zi din vara asta, la 43 de grade celsius, deși au spus clar că nu îl vor trimite atunci exact din considerente de temperatură. La cîteva ore după ce l-am luat, obosit și deshidratat, cățelul a început să tușească. După multe analize și teste, după 3 săptămîni de tuse și inclusiv după niște investigații invazive, făcute sub anestezie generală, s-a descoperit că puiuțul are bronho-pneumonie cronic-activă, cauzată de un streptococ. Cățelul a fost trimis cu un singur vaccin (și acela de o calitate îndoielnică), plin de viermi pentru că nu fusese deparazitat deloc și cu un carnet de sănătate care nu mai e corespunzător cu cerințele actuale pentru că nu avea serie. Ce scria în acel carnet ar fi putut descifra doar un cititor de hieroglife.
Ei spun în contract să nu fie dus cîinele la medic în primele 7 zile după ce e preluat. Cînd în a treia zi încă tușea și văzusem urme de sînge în scaun, evident că am mers la veterinar. Probabil asta cu 7 zile e ca să se acopere ei de orice responsabilitate și să poată da vina pe proprietar pentru eventualele probleme medicale. Evident că acum nimeni nu mai răspunde la vreun mesaj.
Pînă să vină cățelul la telefon erau doar lapte și miere, cu texte de tipul că e un crescător foarte bun dar mai lent, însă cățeii sunt de calitate foarte bună și merită să aștept. Cățelul e o dulceață, dar se chinuie săracul deja de aproape două luni (cine știe de cînd avea el, de fapt, tusea și pe crescător l-a durut în fund), e pe tratament cu antibiotice de două săptămîni, părea că își mai revine și era mai vesel și mai activ, acum deja de 3 zile iar nu mai poate mînca, e moale și letargic, îndopat cu medicamente și în continuare bolnav.
Cei de la Dog Shop și crescătorii cu care lucrează sunt niște țepari puși pe făcut bani, cărora nu le pas deloc de sănătatea și bunăstarea animalelor, de neputința pe care o simt proprietarii cînd văd un biet animăluț că suferă și se chinuie, nu le pasă de nimic altceva decît de cîștigul lor financiar, niște oameni fără suflet și fără pic de bun simț.
Fugiți de ei ca dracul de tămîie! Sunt mizerabili și nu fac decît să contribuie la "industria" asta în care se vînd pui de cățel pe bandă rulantă, fără nici o grijă pentru sănătatea și binele lor. Sper ăsta mic al meu să scape și să nu aibă probleme o viață întreagă din cauza unor imbecili.