| obsercvayr a întrebat:

am 1 pechinez, o lupoaica si un lup mic, lupoaica e mare, lupul e mic, pechinezu 12 ani, șefu in curte, teritoriul lui. Am o problema si nu stiu cum sa o rezolv, pechinezu e gelos si nu-l lasa pe lup sa se apropie de lupoaica, precizez ca lupul nu are niciun an. De fiecare dată când se apropie de lupoaica pechinezu îl bate, toata ziua îl aud cum plânge, l-am legat, l-am tinut si in soare fără apă, fără mâncare timp de 3 ore, nu stiu ce sa ii mai fac încât să nu-l mai bată, mentionez ca iubesc animalele de companie si nu as face niciun rau, dar uneori peechinezu merge prea departe, lupusorul tot timpul e dupa mine, parcă e paznicul meu, nu sta cu ceilalți deoarece îl bate pechinezu, cum ar fi lupul alungat din haită, ce ar trebui să fac încât ca pechinezu sa nu mai fie gelos si sa nu-l mai bată? Inclusiv dimineata cand ies din curte vin si sar pe mine, în schimb lupusorul se apropie cu mare frica, ce imi recomandați? Multumesc.

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Iubești animalele da' il tii 3 ore Ij soare afara apa si mâncare... daca făcea insolație si dădea coltu'? Așa iubești tu animalele?

| obsercvayr explică (pentru Catrice):

Ai venit cu un sfat sau ai venit sa critici in ***? Păi daca-l bate pe ala toata ziua, i-a sfintecat si urechea, nu trebuie să iei în *** niste masuri puțin mai drastice? Ce fac, îl las sa il omoare?

| Catrice a răspuns (pentru obsercvayr):

Pechinezu' pe lup? Stai sa rad. Vezi sa nu ai curând friptura de pechinez.
Daca stai toata ziua cu ala' micu cred si eu ca e gelos. Ai auzit de dresaj, educație chestii de genul? Ca daca il tii afara normal ca nu știe ce vrei de la el. Ia pune-i împreună si când sare la bătaie cearta-l. Azi un pic, mâine un pic si daca ai răbdare in timp or sa se schimbe treburile.

| NoName5435426976425 a răspuns (pentru Catrice):

Bine o facut
Eu tineam toata ziua