| Roberta-Mariana_Penescu_1997 a întrebat:

Am 2 hamsteri din luna decembrie si abia acum au facut pui. Sunt pentru prima data parinti. Ieri imi murise 4 pe seara inca 1 si azi inca 2. Hamsterita nu prea sta cu ei. Ieri i-a alaptat, dar cand m-am trezit am vazut-o ca sapa prim rumegus. Mentionez ca am mutat hamsterul intr-o alta cusca. Imi puteti spune si mie va rog frumos de ce mi-au murit atatia pui si de ce nu prea sta cu ei?

5 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Fiind la prima fatare probabil nu prea stie cum sa ii ingrijeasca, probabil la urmatoarea fatare nu vor mai murii

| Roberta-Mariana_Penescu_1997 explică (pentru Felys):

M-am gandit si eu la asta. Sper ca la cei 3 ramasi, sa fie mai grijulie cu ei. Multumesc!

| kar1GaNNN a răspuns:

Ti-au murit deoarece nu ia alaptat si nu a avut grijă de ei.

| Anapanda a răspuns:

Am si eu hamsteri pitici. La prima fatare au murit 2 pui din 6. Dar dupa nu au mai murit. E in natura hamsterilor sa mai omoare din pui in caz ca nu au suficienta hrana sau loc sau poate fi si rivalitatea dintre sexe in care femela poate omora puii de sex femini. Dar eu zic ca ori e la prima fatare si nu a stiut ce sa faca ori nu a avut lapte suficient, trebuie sa ii dai hrana mai speciala ca sa zic asa care sa o ajute sa produca lapte. Si asigura-te ca are mereu apa si mancare