| anonim_4396 a întrebat:

Am gasit o pisicuta pe strada, am dus-o la veterinar, i s-a facut vaccin, deparazitare, de vreo 200 lei, in Bistrita. Mi s-a spus ca pisicuta are 2 luni. Pentru sterilizat stiti care ar fi varsta potrivita? O tin la apartament, nu intra in contact cu alte pisici. Medicul mi-a spus ca e obligatoriu sa fac operatia in ianuarie, costa vreo 200 lei + antibiotice. Ce nu inteleg eu... de ce trebuie sterilizata asa repede si de ce se administreaza antibiotice. Ma poate lamuri cineva? Si fac tare urat pisicile in perioada in care sunt in calduri, nu exista alta varinata in afara de sterilizare? Mi-e tare mila de ea, e asa de micuta...

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Veterinarul nimerit de tine mi se pare foarte dubios. Sterilizarea e ok să aibă loc de la vârsta de 7 luni. Să sterilizezi un pui de doar 3 luni mi se pare o barbarie. Caută un alt veterinar, mai puțin disperat după bani și mai preocupat de binele animalelor!

| Paula2018 a răspuns (pentru NOname):

Iti multumesc! Am mai citit si eu, aparent sunt medici care prescriu medicamente numai sa faca bani. O sa caut o persoana mai potrivita. Acum imi pare rau ca ieri nu am stat cand i-a dat vaccin, pentru ca nu aveam voie sa intru acolo, nici nu stiu cum a tinut-o cu o mana si cu una i-a dat injectia...

| minrest a răspuns:

Paula, scumpa mea, sa traiti amandoua fericite si sanatoase. 1. Daca e sterilizata la o varsta mica se adapteaza mai bine la situatia asta nenaturala. 2. Oricand o persoana esta taiata, exista si risc de infectie, iar daca se umbla in profunzime infectia e sigura, asa ca trebuie neaparat sa o prevenim cu antibiotice. 3. Asta e problema, ca face urat? Hai sa ne gandim si la nevoile ei, daca sta in casa nu isi poate satisface nevoile sexuale, iar daca iese pe afara o sa umple cartierul de pisici; asta nu ar fi rau, dar vor fi niste pisici fara casa, fara oameni, cu vieti triste si scurte.

| Paula2018 a răspuns (pentru minrest):

Iti multumesc pentru raspuns. Eu ma gandeam ca daca nu face urat sa nu ma grabesc sa o sterilizez. Ce am inteles eu prin chestia asta "ca face urat" : ca e foarte agitata, nu mananca si nu doarme si nu te poti intelege deloc cu ea. Cam asta mi s-a zis de la cabinet. Imi zicea cineva ca exista ceva pastile, in loc de sterilizare... Nu am nicio problema sa merg la medicul veterinar, doar ca m-a pus putin pe ganduri cum a pus problema.

| Lostlyric a răspuns:

Varsta propice pentru sterilizat pisici este de la 7 luni in sus. Dar, iarta-ma, schimba medicul veterinar. 200 lei pentru o deparazitare si un vaccin este prea mult, plus ca iti da sfaturi extrem de proaste care pun in pericol biata fiinta. Deocamdata, nu-i da nici o pastila, nu o steriliza. Bucura-te de ea.

| gothicbat a răspuns:

În primul rând felicitări pentru gestul făcut. Respect happy
De ar face mai mulți ca tine, ar fi minunat.

Mi se pare cam devreme să o sterilizezi, în mod normal o pisică este sterilizată când are între 7 luni și 1 an, dar dacă medicul ți-a spus că așa trebuie, el știe mai bine. Fiecare vet. spune altceva din câte observ laughing
Antibioticele se administrează doar dacă pisica face vreo infecție postoperatorie.