| smin a întrebat:

Am o întrebare referitoare la un bichon havanez, mulți îmi spun ca sunt obligat sa îl plimb în lesă iar alții îmi spun ca nu sunt obligat pentru câini sub 15 kg. Întrebarea este, sunt obligat sau nu?

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pentru siguranța ta este bine să îl înveți și cu lesa, că în cazul în care ești într-un loc public și câinii fără lesă nu e permis, ești obligat să o faci. Daca ești într-un parc trebuie să o faci pentru siguranța câinelui tau dacă un câine de talie mijlocie ori mare îl atacă nu ai cum să îl tragi, devine prada lui. Faci cum dorești. Până să imi moara terrierul avut, talie mica o aveam in lesa de fiecare dată când ieșeam la plimbare. Pe al doilea caine, un Border Collie talie mijlocie o am in lesa, foarte rar o las fără, al treilea câine un ciobănesc elen de talie mare e liber căci sta numai în curte, nu iese in afara ei niciodată.
Tu faci cum dorești! Sunt multi oameni care le este frica și de câinii de talie mica și așa că mai bine decât să ai probleme, o lesa nu costa mult să îl plimbi. Îl lași în zonele unde nu-s prea populate pentru a alerga să-și consume energia.

| Denisa0954 a răspuns:

Poti sa fii sau nu obligat, dar dacă ții la el in plimbi in lesă orice ar fi atata timp cat iesi cu el pe strada

| Patronu1 a răspuns:

Eu știam ca nu trebuie pentru câini asa mici, dar am o prietena care are tot un bichon și a luat 150 de lei amenda pentru ca nu avea lesa, și doar este cuminte, nu musca pe nimeni, asa ca mai bine nu te riști. Dar acum adevărul e ca mulți oameni care țin câini fara lesa sunt și prosti, eu am un husky și un lup, și deja ma apuca boala când vad câte un câine de 5 kile care face spume și se baga fix în botul lor, de parca as putea eu sa il mai scot din gura dacă îl apuca. Bafta!

| ILoveMarshmallows123 a răspuns:

Daca te asculta si merge dupa tine fara sa muste sau sa sara la oameni poti sa il iei fara lesa. Daca nu te asculta sau musca oamenii il iei cu lesa pentru ca il poate calca o masina sau poate fugi dupa una. Poate musca oamenii si te pot da in judecata. Daca nu il iei in lesa trebuie sa stai cu ochii pe el sa nu se loveasca sau sa se rataceasca urmarind o pisica.Eu iti recomand sa il tii in lesa cu ham pentru ca este mai sigur. Nu iti recomand sa il iei in zgarda pentru il poti sufoca cand tragi. Poti gasi o varietate de hamuri si lese la orice culoare la aproape orice petshop