| liviunm a întrebat:

am o pisica e sterilizata, deparazitata si o tin la bloc. Vreau sa zic ca de la un timp noaptea nu sta deloc cuminte, fuge toata casa, urca pe dulapuri, masa, oare sa aiba ceva?

Răspuns Apreciat de Editori
| Lowraaa a răspuns:

Buna. Si eu am aceeasi problema cu pisica mea. Pot spune ca e o fire mai agitata, poate chiar mai agresiva decat alte pisici. In fiecare seara imi aloc cel putin 2 ore pentru a ma juca cu ea si a o face sa isi consume energia si apoi doarme bine vreo cateva ore. Pana cand ma trezeste la 5 dimineata ca vrea sa manance laughing dar asta e alta problema.
Daca nu ai timp sa ii consumi energia poti sa ii cumperi mingi umplute cu bilute care fac zgomot ( sunt la orice petshop si nu costa mai mult de 4 lei-cel putin asa e la mine in oras) sau mai exista jucarii cu baterii sau soricei cu cheita dupa care sa alerge prin casa.
O pisica necesita mult timp si responsabilitate, iar pentru a o face sa se simta bine trebuie sa ii intelegi limbajul corpului si sa afli astfel de ce are nevoie. Sper ca te-am ajutat cat de cat :*

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ea este un prădător nocturn, face ce o indeamnă strămoșii. Așa se recomandă că pisicii trebuie să îi creezi un traseu de cățărat și alergat prin cameră, cu diferențe de nivel, ca să fie fericită.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Pisicile dorm ziua si noaptea au chef de joacă ca sunt odihnite si nu te lasa pe tine sa dormi, ce rasă este pisica? Joaca te cu ea ziua nu o lăsa sa doarmă si o sa veziu ca noaptea va dormii si nu vei avea probleme cu ea.

| christine99 a răspuns:

Ar fi bine sa-i cumperi niste jucarii si sa te joci cu ea, sa aiba activitate ziua.

| Miclea_Ecaterina_1998 a răspuns:

Buna ziua. Poti sa te joci putin cu ea sa o obosesti pe seara sau daca nu ai timp sa ii legi o jucarie sau ceva mic atarnate de un fir de ata.