| VaRogDinSufletSaMaAjutati a întrebat:

Am o problema cu peruselul meu! Sta cam de o saptamana imbufnat cu ciocul in aripioare si nu prea mai canta! Doarme aproape toata ziua! Sa va mai spun un lucru : el mananca mereu! Mereu mereu mereu! Le schimb mancarea mai mereu ( cam la 2 zile maxim 3 ( foarte rar sa schimb la 3 zile ) ) si apa zilnic... Cand vede mancarica imediat se pune pe mancat. Of! Nu stiu ce sa mai fac... Am 2 perusei dar celalalt nu are nimic din cate vad eu. Va rog din suflet sa ma ajutati! Orice raspuns este binevenit! Multumesc si astept raspunsuri va rog mult de tot! Simt ca innebunesc! Sunt ingrijorata! Daca doriti funda spuneti ca va dau numai va rog sa imi raspundeti! Va multumesc!.

8 răspunsuri:
| doreal a răspuns:

Pai, peresul s-a cam lenevit :D. Poate daca l-ai mai lasa din cusca afara (daca l-ai mai scos din cusca in casa). O jucarie daca este speciala pentru ei, sa il tina activ sau o pisica :D, glumeam la faza cu pisica, dar poti confectiona din lucrurile tale vechi, jucarii pentru perusi, cred ca si ei se plictisec sa vada niste gratii, daca i-ai mai lasat in casa, e bine ca sunt obisnuiti si nu vor fugi si totusi daca vrei sa faci pasul cel mare sa ii lasi in casa, sa nu uiti de geam, sa fie inchis :D. http://casacuperusi.wordpress.com/......jucariile/

| VaRogDinSufletSaMaAjutati explică (pentru doreal):

Ei au mereu colivia deschisa. Sunt intretinuti foarte bine si au multe jucarii ( casute, oglinjoare, un cosulet, niste cercuri cu margele, oglinzi cu margele ) am omis sa spun ca el nu prea zboara. Il scot mereu pe afara numai ca el nu prea stie sa zboare prea bine. Va rog sa ma ajutati in continuare! Nu stiu ce sa mai fac... il vad trist! Va rog! Multumesc!

| doreal a răspuns (pentru VaRogDinSufletSaMaAjutati):

Paiii... ai putea sa lasi colivia (inchisa!, ai grija sa nu poata deschide perusul colivia) afara, daca stai la casa, intr-un copac. Poate s-ar mai bucura de priveliste. Si unde pui perusii in spate pune-le ca si un tapet cu natura (din reviste), poate mai schimba atmosfera. Daca nu stai la casa, poti sa le pui niste crengute, faci ceva acolo. Pentru un timp lasa-l in pace laughing, poate isi revine. Daca nu merge nici o metoda adu pisica laughing)

| VaRogDinSufletSaMaAjutati explică (pentru doreal):

Eu chiar sunt ingrijorata va rog sa ma ajutati nu prea vreau glume... apreciez ca incercati sa ma ajutati dar va rog eu sunt suparata si nu stiu ce sa mai fac. Of...

| doreal a răspuns (pentru VaRogDinSufletSaMaAjutati):

Stiu sad, e naspa sa vezi ca un animalut, care l-ai crescut de micut, sa vezi ca e suparat si eu am avut 2 pisicute, amandoua au fost furate sad, am plansss multt crying(, dar mi-a trecut. Dar cati ani are perusul tau?

| VaRogDinSufletSaMaAjutati explică (pentru doreal):

Din pacate s-a intamplat ce m-am temut eu ca o sa se intample... Nu mai este si eu plang mereu dupa el. Acum am un gol imens si mereu imi lipseste ceva! Va multumesc pentru raspunsuri.

| doreal a răspuns (pentru VaRogDinSufletSaMaAjutati):

Off, scuze asta e viata, am facut acele glume cu pisica pentru ca am crezut ca nu e asa grav. Dar asta e nimic nu tine vesnic nici macar noi. Mi-am dat seama dupa cum ai spus ca e pe moarte si al trebui sa il lasi in pace, dar nu am vrut sa te supar (avea 4 ani ). Oricum o sa iti treaca, dar dorul ala tot acolo e. Imi pare rau.

| VaRogDinSufletSaMaAjutati explică:

Scuzati categoria!