| Cleo96 a întrebat:

Buna ziua
Am o problema cu un peruș.Am cumparat(fără sa știm genul), 2 femele și un mascul,pui, au crescut impreuna și la noi 2 luni au stat impreuna,una dintre femele este fără strop de vlagă, am gasit o de dimineata jos in Cusca și am separat o de ceilalți intr o cutie de carton cu apa și mancare.Ce îmi recomandați? isi mai revine? mentionez ca nu am cum sa ajung la veterinar cu ea pentru ca sunt in zona de tara.multumesc

7 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Of, imi pare rau. Sunt mai multe cauze, poate sa fie racita, sa aiba probleme digestive, diversi germeni, diverse bacterii contactate.
In primul rand cam ce simptome mai are? Sta fara vlaga, umflata in pene, zbarcita si cu ochii inchisi? De mancat ai vazut-o sa manance? Pasarile au o boala a lor tardiva care le omoara, uneori nici la veterinar daca le duci nu are ce sa le faca, ar fi fost bine sa o duci la veterinar.
Nu o separa de ceilalti, du colivia langa o sursa de caldura, ori un calorifer sau pune o lampa sa bata pe colivie, acopera colivia dar cat sa mai aiba aer, pune intr-un recipient ceai de menta, da-i ceaiul cu forta sa ia cateva inghitituri, ceaiul sa nu fie prea fierbinte ca sa nu ii provoci dureri. Stiu ce zic, am avut papagali si pe unii i-am tratat asa, isi va reveni daca e doar racita sau a luat-o frigul, daca are alte probleme mai grave din pacate nu va supravietui. Asta e un sfat dat de un medic veterinar in caz ca mai raceste un papagal, a functionat de multe ori, dar repet, papagalii pot avea multe probleme.

| Cleo96 explică (pentru Drimmero):

Buna,multumesc pentru răspuns
Sta umflata fără vlagă și cu ghearele ca ai cum nu le are…are ochii deschisi, nu am văzut o sa manance dar am văzut o când s-a dus la bolul de mancare.Adică din ce mi-a spus soțul…noi ne gândeam sa nu cumva sa o fi bătut o ceilalți…restul sunt Ok, ea e cea cuminte iar cealalta o cam…ciupeste

| Drimmero a răspuns (pentru Cleo96):

Cu placere, nu ai pentru ce! Nu sta si cu capul in pene? Nu e batuta, are ceva, ori e racita micuta ori probleme mai nasoale sau poate e doar obosita ca se intampla sa mai aiba si papagalii zile proaste si sa nu aiba chef de nimic, de cand sta asa?

| Cleo96 explică (pentru Drimmero):

De azi de dimineata, sta ca și cum ar fi lesinata

| Drimmero a răspuns (pentru Cleo96):

Sper ca nu sta intinsa pe jos.
Incearca sa-i pui lampa, fa-i un ceai si da-i.

| Cleo96 explică (pentru Drimmero):

Ba da
Sta întins pe jos intr o parte

| Drimmero a răspuns (pentru Cleo96):

Cu aripile deschise? Mda...din pacate cred ca e cam pe moarte.