| c0pil1n a întrebat:

Buna ziua. Am un caine talie medie si are in jur de 13 ani.
De o saptamana i-a cazut parul de pe partea dreapta la piciorul din spate. Pe o portiune de 5 pe 5 cm nu are deloc par. Si are niste pete micute rosii.
Veterinarul nu este in zona (locuiesc mai departe de oras)
I-am bagat fan in cusca pentru ca el sta afara. Se poate sa fie de la alergie?
Boabele sunt cu carne de pui.
Aveti idee ce as putea sa-i fac sa-i remediez din mancarime si sa-si revina?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

E posibil sa fie eczema, unul din cainii mei face de fiecare data cand ii dau mancare cu prea multe proteine. Daca nu poti sa il duci fizic la veterinar fa niste poze si le arati celor de la farmacia veterinara, poate isi dau ei seama.

| c0pil1n explică (pentru Eireann):

A fost veterinarul la el astazi si exact ce ai spus tu a spus si el. Acum i-a facut o injectie si trebuie sa-i schimb mancarea big grin

5 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Poate avea raie sau altceva. Fa efortul si du-l la veterinar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori este vreo alergie. Încearcă să-i schimbi mâncarea o săptămână să vezi dacă se remediază situația. Ori este ciupit de ceva. Ori este zona zoster. Dacă ai unguente contra zonei zoster (herpes) cum este aciclovir care este și cel mai bun și se găsește și sub formă de pastile dă-i în fiecare zi. Va trece cu timpul chiar dacă nu îi dai dar așa îl ajuți și îi mai trece și mâncărimea, sau dacă ai violet de gențiana poți să-i dai are același scop. Dacă descoperi că este alergic la ceva îi poți da aerius.

| c0pil1n explică (pentru anonim_4396):

Am sa caut un veterinar pe undeva. Multumesc

| VioricaRoman a răspuns:

Câine e în vârstă, paleta de afecțiuni e largă: de la alergii la probleme ale glandei tiroide sau ale ficatului.
Este un caz relativ grav, trebuie investigat de un profesionist. Câteva analize medicale și veți știi cauza.