| crazymedy2021 a întrebat:

Buna ziua, am un peste beta, l-am luat pe 24 martie adica a trecut aproape o luna de cad l-am luat.Este mascul si este alb cu visiniu si turqoise.Acum 3 zile am observat ca nu a mai fost asa de activ ca inainte, iar de azi nu mai misca mai deloc.Este in viata dar sta pe fundul acvariului nemiscat.Ii schimb apa la 10 zile, dar inainte o schimbat la 7 zile(la magazin doamna de acolo mi-a spus ca dac ii schimb apa mai rar e mai fericit, deci odata la 7 zile sau 10 este perfect).Am un bol de 5 litri deci cred ca e destul.Are 2 decoratiuni si pietre in josul bolului.Cand l-am cumparat mi s-a spus sa il hranesc cu maxim 2 granule pe zi ceea ce am si facut.De asemenea ii pun si picaturi in apa, sunt speciale.Nu stiu ce a patit sau de ce sta doar in josul apei, la magazin mi s-a mai spus ca nu este foarte batran deoarece pestii lor se vand destul de repede deci nu statea de mult in magazin.Imi poate spune cineva ce are pestele meu beta va rog frumoas? Si ce as putea sa ii fac sau ce fac gresit? Mutumesc.Astept raspuns cat mai rapid sad

5 răspunsuri:
| aleee5262 a răspuns:

Am avut si eu 2 pestisori si le schimbam apa in fiecare zi sau macar la 2 zile. Ai grija la cata mancare le pui deoarece prea multa ii va afecta. Si pestii mei la un moment dat nu erau asa activi apoi a murit unu si celalalt dupa o saptamana.

| crazymedy2021 explică (pentru aleee5262):

Multumesc de sfat, macare nu ii dau multa dar apa o schimb mai rar cei drept, mi s-a spus sa o schimb ma rar deoarece asa ii place pestelui si pentru ca am si un bol mai maricel, doamna de acolo a sps sa nu ii schimb apa des ca sa nu intre in depresie

| aleee5262 a răspuns (pentru crazymedy2021):

Cu drag. Nu am auzit de asa ceva sa fie pestele in depresie din cauza ca ii schimbi apa? probabil ca pestele cand il muti dintr-un vas in altul se va speria dar apa trebuie schimbata, treburile curatate si portia de mancare sa nu fie prea multa
Si sa nu speri ca va trai mult timp caci a meu a fost ok cateva lunida dupa mi au murit amândoi

| crazymedy2021 explică (pentru aleee5262):

Multumesc din nou, acum am incercat sa ii dau mancare si nu vrea sa manance sad

| crazymedy2021 explică:

Ieri am vaut o gaurica in coada lui si culoarea a inceput sa devina mai stearsa, am aflat ca are tail rot, i am cumparat cu medicament pentru aceasta afectiune sper sa se faca bine dar tot nu vrea sa manance, cum as putea sa il fac sa manance?